Abs Fren Sistem Nedir?

0
763

Abs Fren Sistem Nedir?

anti-lock-brake12

ABS Kilitlenme Karşıtı Frenleme Sistemi, kara araçlarının her şekilde yük durumunda bütün yol şartlarında ve farklı süratlerdeki zorunlu koşullarda yapılacak ani frenlemelerde tekerleklerin kilitlenmesini engelleyerek direksiyondaki tam hâkimiyete olanak sağlayan fren sistemidir. ABS, Almanca Antiblockier-system veya İngilizce Anti-lock BrakingSystem isimlerinin kısa yazım şeklidir. Kilitlenmeyen fren sistemi demektir.

ABS fren anında her bir tekerleğin devir sayısınca farklılığı bir kontrol ünitesi aracılığı ile gözlemleyen bir sistemdir. Devir sayısının aniden düşmesi mesela kaygan yerlerde fren yapma durumunda ve tekerleğin kilitlenmesi anında kontrol ünitesi otomatik şekilde fren basıncını düşürür. Tekerlek tekrar hızlanınca fren basıncını tekrardan yükselterek tekerlek fren yapar. Bu esnada saniyede birçok kez tekrarlanır. Sağ ve sol tarafın ayrı zeminlerde olması durumunda bile örneğin sağ tekerlekler kuru değil sol tekerlekler kuru zeminde herhangi bir kilitlenme veya kayma durumu olamaz. Bundan dolayı da direksiyona hâkimiyet tam, fren yapma mesafesi oldukça kısadır.

anti-lock-brake2

 

Fizik kurallarının dışına asla çıkılmaz çıkılamaz, yani birçok çeşit fizik kuralları her daim içinde mevcuttur. Islak yüzeyde ABS söz konusu olsa bile fren mesafesi ıslak olmayan zeminden daha fazladır. Fren esnasında çeşitli doğal kurallar her daim söz konusu olmaktadır. Bunları hiçbir şey engelleyemez. Amaç bu kuralları optimal olarak kullanıma sunmaktadır.

 

 

Bir sürücü adayı eğer bir viraja mümkün olan en yüksek düzeyde sınır hızından daha yüksek bir hızda girerse ABS ona fakat arabanın buzda kaymamasına yardımcı olacağı kadar yardım edebilir. Sensorler sürekli olarak yavaşlamanın her anında tekerleklerin doğru şekilde devir sayısında olup olmadıklarını hassas olarak kayıt eder. Tekerleklerden birisinin devir sayısının çok alçak olması halinde kilitlenme tehlikesi fren basıncı o tekerlekteki sensör bu durumu azaltır bu suretle tekerlek tekrar normal dönüş süratine kadar çıkar tehlikeli duruş hali durumunda fren durumundaki her zaman ki hızı ile dönmeye başlar. Bu anda tekrar olarak tekerlekteki fren basıncı sensör tarafından yükseltmeye çalışılır. Yeniden kilitlenme olursa aynı durum tekrarlanır. Bu durumda bu şekilde devam etmektedir.

Abs Fren Sistem Nedir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here