Adile Naşit Kimdir?

1
586

Adile Naşit Kimdir?


     Adile Naşit 1930 yılında İstanbul’da Dünyaya gelmiş, sanatçı bir ailenin kızıydı. Annesi Amelya Hanım, zamanın ünlü tiyatro sanatçılarından bir tanesi idi. Anne tarafındaki tüm kadın aile fertleri tiyatro sanatı icra etmekteydiler. Kendisinin de tiyatro ile tanışması bu sayede oldu.

Adile Naşit her İstanbul yerlisinde olduğu gibi melez bir insandı. Anne tarafı Ermeni idi, ayrıca Anneanne tarafında Rumluk da vardı. Fakat babası İstanbul Türklerindendi. Annesi ile yine ünlü bir kanton performansı sonucu tanışıp evlenmişlerdi.  Adile Naşit tiyatroya da böyle başladı, kısa süre sonra sinemaya giriş yaptı ve kendisine hep iyi roller verildi. Münir Özkul ile oynadığı aile filmleri ve Hababam sınıfındaki Hafize Anne rolüyle iyice ünlendi. Bunlar film kariyerinin zirveleri idi.

Adile Naşit Filmleri


Adile Naşit ile Münir Özkul’un birlikte oynadığı filmlere örnek olarak Bizim aile, Gülen Yüzler gösterilebilir. Her zaman sevecen bir anne veya güler yüzlü bir teyze olarak tanınacak Adile Naşit hayatının büyük kısmını Ziya Keskiner ile birlikte geçirmiştir. Adile Naşit’in bu evlilikten bir de oğlu olmuştu. Oğlu Ahmet 16 yaşında bir kalp rahatsızlığı sonucu hayatını kaybetmiştir. O günden sonra zor günler yaşayan Adile Naşit kendisini sinema ve tiyatroya daha çok vermiştir.

Çocuklar üzerine yayın yapan TRT kanalındaki Uykudan önce programında kuzucuklarım diye çocuklara seslenmiştir. Adile Naşit 11 Aralık 1987 yılında bağırsan kanseri teşhisi ile hayata gözlerini yumdu. İstanbul Karacaahmet mezarlığında eşi Ziya Keskiner ve oğlu Ahmet ile birlikte yatmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here