Alan Turing Kimdir? Turing Testi Nedir?

0
1215

Alan Turing kimdir ve Turing Testi nedir?


Alan Turing ya da tam adiyla Alan Mathison Turing.
23 Haziran 1912 de Ingiltere’de dogmus bilgisayar bilimcisi ve kriptolog.

İkinci dünya savasinda Almanlarin kırılması imkansız dedikleri şifrelemelerin kırılmasında buyuk pay sahibi olmuş ve devlet tarafından kahraman olarak ilan edilmiştir.
Ancak asil olarak adini tarihe kazıyan buluşu kendi adıyla anılan “Turing Testi” olarak bilinen bir bilgisayar – insan iletişim ve bilinç deneyidir. Bu deneyin amacı ileride geliştirebilecek bir yapay zekanın zekasının ne kadar ileri olduğunu ve bilinç kavramının var olup olmadığını sorgulamaktır.

Deney su şekilde yapılır:Bir yapay zeka ile bir insan farklı ortamlarda bulunacak şekilde konuşmalar her ikisine ekran vasıtasıyla yansitılıp konuşmaları sağlanır. Burada yapay zekaya karsinidaki insani kandirip kendisinin de bir insan olduğuna inandırması istenir.
Eğer insan karşısındakinin bir yapay zeka olduğunu anlayamazsa Yapay Zeka turing testini başarıyla geçmiş olur. Ancak sunu belirtmek gerek günümüzde turing testini hakkıyla geçebilen bir yapay zeka bulunmuyor ama gecen senelerde bir yapay zeka , teste girenlerin yüzde otuzunu kandırabilmeyi başarmıştir. Alan Turing in son zamanları yaşamının diğer zamanlarına oranla daha zor gecmistir. Şantaja maruz kaldiğini polise bildirdiği sıralarda eş cinsel olduğunu itiraf etmiştir. Bu olay da Yargılanmasına sebep olmuş ve sonuç olarak hadım edilme cezası verilmistir. Östrojen iğneleriyle hadım edilmiştir. Daha sonraları yediği bir elmanın içine zehir enjekte edip o elmayı yiyerek intihar etmistir. Ancak suikasta kurban gittiği soylentiler arasinda.
Öldukten sonra devlet tarafından ve Nobel Ödülü vasıtasıyla hak ettiği değeri görmeye başlamıştır.Ölümünün üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala daha değerini kaybetmemiştir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here