Albert Einstein Kimdir?

0
988

Albert Einstein Kimdir?


Alman İmparatorluğu’nun Ulm şehrinde Dünya’ya gelen Einstein, hayatının ilk senelerini Münih’te geçirdi. Lise ve yüksek eğitim dönemini İsviçre’de bitirdi fakat bir üniversitede iş bulmada karşılaştığı güçlükler sebebiyle bir patent ofisinde müfettiş olarak çalıştı. 1905 senesi Einstein için bir mucize sene oldu ve o dönemde kuramları hemen benimsenmemiş olsa da gelecekte fizikte devrim oluşturacak olan dört makale yayınladı.

1914 senesinde Max Planck’ın kişisel ricası ile Almanya’ya geri gitti. 1921 yılında fotoelektrik etki üzerine çalışmaları sebebiyle Nobel Fizik Ödülü aldı. Nazi Partisi’nin iktidara yükselişi sebebi ile 1933’te Almanya’yı terk etti ve Amerika Birleşik Devletleri’ne geçti. Hayatının geri kalanını geçirdiği New Jersey şehrinin Princeton ilçesinde hayatına veda etti.

Albert Einstein KimdirAlbert Einstein, özel görelilik ve genel görelilik kuramları ile iki yüzyıl boyunca Newton mekaniğinin hâkim olduğu uzay anlayışında bir devrime imza attı. Yalnız matematik hesapları ve denklemler ile yaptığı kuramları sonra deneysel olarak defalarca doğrulandı. E = mc2 denklemi ile formül yaptığı kütle-enerji eşdeğerliği yıldızların nasıl enerji oluşturduğu açıklamış ve nükleer teknolojinin gelişmesine neden olmuştur. Fotoelektrik etki ve Brown hareketine söylediği matematiksel açıklamalar, modern fiziğe diğer katkılarından biridir.

 

Hayatının çoğu kısmını bütün kuramları birleştiren bir birleşik alan kuramı oluşturmaya çabalayarak geçirdi fakat bu çabaları olumsuz olmuştur. Einstein kuantum mekaniğinin bazı sonuçlarına, özellikle belirsizlik ilkesine oldukça şüpheci yaklaşmış ama bu yaklaşımlar gelecekte geniş kabul görülmüştür.

 

Albert Einstein KimdirEinstein, Nazilerin nükleer bomba geliştirmesi düşüncesiyle ABD başkanı Roosevelt’e bir yazı göndermiş, ABD’nin nükleer çalışmalara başlamasını söylemiştir. Holokost sonrası Yahudilerin kendi ülkelerine sahip çıkması gerektiğini savunmuş, İsrail’in kuruluşuna destek sağlamıştır. Çeşitli söylentilere Yahudilik dinine ve diğer kutsal kitaplara inanmadığını söylemiş, sosyalizme sempati duyan bir makale yazmıştır. Bertrand Russell ile beraber nükleer silahlara karşın bir manifesto da yayınlamıştır.

 

Einstein, yaşamı boyunca 300’den fazla bilimsel makale yazmış ve yayınlamış, bununla birlikte 150’den fazla bilim dışı çalışmaları da olmuştur. Başarıları ve eserleri sebebi ile Einstein kelimesi dahi ile aynı anlamlı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here