Alexander Fleming Hayatı

0
427

Alexander Fleming Hayatı


Alexander Fleming Hayatı oldukça ilginçtir ve bunu sizlerle paylaşmak istedik.Penisilini bulmuş olan tanınmış bir İngiliz bakteriyologdur. İskoçya’da doğmuştur. Öğrenimini İskoçya’da tamamladıktan sonra Londra Üniversitesi’ne gitmiştir, çalışkanlığıyla çok dikkat çekmiştir. Tıp fakültesini bitirmiştir ve daha sonra bakteriyolojiye merak sarmıştır. Birinci Dünya Savaşı’na doktor olarak katılmış, pek çok faydası olmuştur. Savaşın ona mesleği bakımından çok yararı olmuştur. Antiseptikler üzerindeki çalışmalarını ve denemelerini savaş sırasında daha da arttırmış, gayet faydalı sonuçlar elde etmiştir.

Penisilini Kim Buldu?


Savaştan sonra, bir yandan çeşitli öğrenim kurumlarında ders vermiş, bir yandan da laboratuvarında bakteriler üzerinde çalışmıştır. Bu çalışmaları sırasında bir gün tesadüf eseriyle, aletlerinden birinin küflenmiş olan kısmına bakterilerin yaklaşamadıklarını fark etmiştir. Anlamıştır ki küfte doktorların bilmediği bir özellik vardı.

Çalışmalarını ilerletti, stafilokok mikrobunun küfe dayanıksız olduğunu buldu. Araştırmalarının sonuçlarını 1929’da yayımlamıştır. Fakat ondan sonra ne yazık ki penisilin de mucidi de unutuldu. Ancak İngiltere Başkanı Winston Churchill zatüreye yakalanmıştı ve o zaman penisilinden faydalanmanın çareleri araştırılmıştı. Ölüm derecesinde ağır hasta yatmakta olan Churchill, bu ilaç sayesinde ölümden kurtulmuştu. Bundan sonra da penisilin gündelik hayatımızda bulunan ilaçlar arasında yer aldı. Alexander Fleming Hayatı boyunca hep bu şekilde ilerlemiştir ve Alexander Fleming Hayatı hep fakirlik içinde geçmiştir.

Churchill’in hayatını kurtarmış olması, Alexander Fleming hayatı için büyük önem taşımaktaydı. Çünkü Churchill’i gençlik yıllarında tanımıştı, ve onunla arkadaş olmuştu. Churchill onu yıllar önce bir kazada ölümden kurtarmıştı. Fleming kıymetli dostuna olan şükran borcunu da böyle güzel bir şekilde ödeyebildiği için çok seviniyordu. Alexander Fleming’e 1943’te Sir ünvanı verildi, ve 1945’te ise Nobel Tıp Ödülünü kazandı.

Alexander Fleming Hayatı

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here