Alexander Graham Bell Kimdir?

0
1142

Alexander Graham Bell Kimdir?


Aslen İskoç kökenli ancak ABD’li bir bilim adamı olan Alexander Graham Bell 1847 yılında doğdu.1876 yılında ise telefonun patentini aldı. Bunun hemen ardından sonra ki yıl mükemmel bir ticari zekâ kullanarak ilk telefon şirketi olan Bell Telefon firmasını kurdu.

Alexander Graham Bell Kimdir

 

Bell Telefon firması bugün bu denli büyük bir zaman geçmesine rağmen halen ABD şirketleri arasında ki en önde gelen firmalardan biridir. Sadece telefon değil birçok kategori de aldığı patentler mevcuttur. Bunlar arasında hava araçları ve hidro uçaklar için olan patentler de mevcuttur.

 

Tıpkı babası gibi Alexander Graham Bell ‘ de kendini insanların bu sorunlarıyla uğraşmaya adamıştı. Bu amaç doğrultusunda Boston’da ki bir Sağır ve Dilsizler okulunda işe girdi.

Telgraf şirketlerinin en büyük sorunlarından biri olan aynı anda sadece bir mesajın iletilmesi problemine çözümler arıyordu, ilk başta çoklu bir telgraf geliştirmeyi planlıyordu ancak daha sonra ses tellerinin ve kulak zarlarının titreşimlerini inceleyerek, insan sesinde ki frekansı elde etmeyi ve bunu tellerde iletmeyi planlamaya başladı. Bu sebepten diyaframa ve yapay bir kulak zarına ihtiyacı olduğunun sonucuna vardı. Diyafram konuşma sesiyle titreşim oluşturabilmenin yanı sıra elektrik akımı yaratan ince bir tabakaydı. Tam ortasına diyaframın hareketlerine göre hareket eden manyetik özellikli bir zar yerleştirdi. Ses titreşimleriyle oluşabilen değişiklikler, alıcı merkeze vardığında, alıcının diyaframında titreşime dönüşüp ses çevriliyordu.

alexander-graham-bellAlexander Graham Bell hala Dünya’da en çok geliştirilen ve en çok kullanılan buluşlardan birinin temelini bu şekilde atmış oldu. Dünya tarihinin en önemli patentlerden birisi olan telefonun patentini Graham Bell, 7 Mart 1876’da, 29. Yaş dönümünden dört gün sonra aldı. Dönemin İlk ve tek telefon şirketi olacak olan Bell telefon firması da 1877’de,ABD’de kuruldu. Bell çok yönlü ve farklı kategorilerden buluşlar yapan bir mucitti.

Hatta üç boyutlu uçurtmalar tasarlayarak insanlar taşımayı başarabilmiştir ancak bu çalışmaları sadece denemeleri yaptığı yerde bulunan nehirden karşıya geçmek için kullanmıştır. Bu denli önemli buluşlar yapan ve hayatımızda çok farklı bir yere sahip olan Bell, 2 ağustos 1922’de hayata gözlerini yumdu.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here