Ali Kuşçu Kimdir?

0
2355

Ali Kuşçu Kimdir?


Ali Kuşçu Kimdir?Ali kuşçunun asıl adı Ali Bin Muhammed idir.1403 ve 1474 yılları arasın da hayatını sürdürmüştür. Ali Kuşçu, Osmanlı İmparatorluğu ve Timur İmparatorluğu için de matematikçi, astronom ve bir dil bilimcisi olarak karşımıza çıkıyor. Başarılı bir matematikçi, astronom ve kalem âlimi gibi birden fazla bilgi ve becerisi olan Ali Kuşçu, Semerkand’da 1403 senesin de hayata gözlerini açtı.

Tam olarak kesin bir şekil de bilinmemesine karşın, hem Fars olduğu söylentileri var hem de Türk olduğu söylentileri var. Ali Kuşçunun, Kuşçu lakabı ise babasından kendisine miras kalması ile gerçekleşiyor. Çünkü babası Muhammed, Timur İmparatorluğu astronomu ve sultanı olan Uluğ Bey’in kuşçusu idi. Bu lakap ise babasından kendisine bu şekil de kalmıştır.

Ali Kuşçu Kimdir

Daha çok küçük yaşlar da matematik konuların da ve astronomi konuların da meraklanmaya başlamış ve çok erken yaşta bu konuların için de yer almıştır. Bu merakı ile paralel olarak ise astronomi ve matematik konuların da, Giyaseddin Cemşid, Bursalı Kadızade Rumi ve Muinuddin Kaşi gibi âlimler tarafından eğitim almıştır.

 

Bu dersler de edindiği bilginin üzerine daha da katmak için Kirman’a doğru yolculuğu başladı. Kirman’da Hall ü Eşka i Kamer isimli risale ile birlikte Şerh i Tecrid isimli eserlerini kaleme aldı. Aldığı eğitimler sonrası Ali Kuşçu, Kirman ve Semerkand’da ki eğitimini bitirdikten sonra Uluğ Bey’in rasathanesine müdür oldu ve kendisinin de yardımcılık görevini üstlendi.

Ali Kuşçu Kimdir

 

 

 

 

 

 

Ali Kuşçu, takvim 1449 senesini gösterdiği zaman hacca gitmek istedi. Akkoyunlu hükümdarı olan Uzun Hasan, Ali Kuşçu’ya büyük bir saygı gösterdi ve Ali Kuşçu’nun da yardımını isteyerek Osmanlı Devleti ile barış görüşmelerine koyuldu. Sonrasın da II. Mehmed’in daveti ile İstanbul’a geldi. Burada Ayasofya medresesin de müderris olarak görev yapmaya başladı. Seneler 16 Aralık 1474 olduğu zaman ise, Ali Kuşçu hayata gözlerini kapadı. Bugün Ali Kuşçu’nun soyu Düzce, Kahramanmaraş ve Bursa’da yine bir değişiklik olmadan Kuşçu soyadı ile devam ettirmektedir.  Astronomi ve matematik alanların da başarılı bir bilim insanı olarak günümüz de bilinmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here