Aristoteles Kimdir?

0
856

Aristoteles Kimdir?

Aristoteles bir diğer deyimle de Aristo. MÖ önce 385 yılı civarlarında Athos tepesi yakınlarında ki bir Makedonya kentinde Dünya’ya ilk adımını atmıştır. 17 yaşına geldiğinde Platon’un sahibi olduğu Akademia’ya girmesiyle birlikte akademinin en gözde ve başarılı öğrencisi konumuna gelir. Daha sonra ki dönemler de kendini geliştirerek yardımcı hocalığa başlar ve bu sürede okumayı çok benimser bu sebepten olsa gerek Platon kendisine “okuyucu” ismini takar.

Platon öldüğü zaman, Akademia’nın başına bir başka başarılı isim olan Spevsippos geçer. Bu konu hakkında birçok teori olsa da Aristoteles’in, Akademia’yı terk etmesinde ki en büyük etkenin bu olduğu üzerine hala pek çok tartışma yaşanmakta. Aristoteles’in, Spevsippos’a karşı çok büyük bir garezi olduğu birçok kitapta belirtilmiş bir durum sonuçta. Akademia’dan ayrıldıktan sonra ustasının da teşvikiyle Biga yarımadası olarak geçen Troas bölgesinde ki Assos kentine gönderilir. Burada Hermias’ın siyasi danışmanı olarak işe başlar ve çok kısa sürece onunla iyi bir dostluk geliştirir.

O esnada bulunduğu bölge de yapacağı işlerin büyüklüğünün o zamandan belli olduğu bir okul kurar ve yaşambilim üzerine çalışmalar yapar. MÖ 344 yılında Makedonya Kralı Philippos’un sarayına oğlu İskender’in eğitiminden sorumlu olmak üzere gider. Burada geçirdiği 8 yıllık dönem hakkında pek bir şey bilinmez ancak MÖ 335 yılında Philippos’un ölümü ile İskender tahta oturur. Aristoteles burada ki görevinin son bulmasıyla birlikte tekrar Atina kentine dönüş yapar ve burada Akademia’ya gerçekten çok büyük bir rakip olan Lykeion ya da diğer bir adıyla Peripatos’u açar. Bu okulda tam on iki yıl boyunca ders verir.

Tarihin gördüğü en büyük imparatorlardan biri olan Büyük İskender’in, Asya üzerine yaptığı bir sefer de ölmesi sonucu Atina’da işler karışmaya başlar ve Makedonculuk damgası taşıyan Aristoteles’e karşı bir dine saygısızlık davası açılır. Bir ölümlüyü -Hermias’ı- adına ilahi yazıp ölümsüzleştirmek suçuyla yüz yüze bırakılır. Bunun üzerine Aristoteles, Atina’yı terk eder. Annesinin memleketi olan Eğriboz adasında ki Helke’ye yerleşir. Buraya yerleştikten bir yıl sonra 63 yaşında hayata gözlerini yumar.

Aristoteles Kimdir?

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here