Arşimet Kimdir?

0
936

Arşimet Kimdir?

MÖ 287’de Sicilya’da doğdu. Hayatı ile ilgili pek bilgi yoktur. Sandreckoner kitabında Arşimet’in kendi yazdığı bilgiye göre babası astronom Phidias’tır. Bazı kaynaklara göre soylu aileden gelmiştir, babası Siraküza Kralı’nın arkadaşı ya da akrabasıydı.

Arşimet Kimdir

12 yaşındayken İskenderiye’de eğitim gördüğü ve orada da Öklit’in öğrencisi olduğu, ondan bilgiler edindiği söylenir. Daha sonra Sicilya’ya dönmüş ve hayatının geri kalanı boyunca çeşitli dallarda araştırma ve deneyler yapmıştır.

 

İskenderiye’de eğitim gördüğü dönemde dost olduğu Eratosthenes ile ve Sisam Konon ile yazışmaları kitap haline gelmiş ve günümüze kadar ulaşmıştır. Bu yapıtlarda kürenin ve silindirin hacmini bulmak için formüller verir. Kendisinden 2000 yıl sonra gelişecek olan integrale dair başlangıç çalışmaları, karekök 3 ve pi sayısının çok karışık yöntemlerle bulunmuş yaklaşık değerleri vardı.

Arşimet Kimdir

Arşimet, teorik matematiğin en önemli konu olduğunu düşünüyordu ama kendi ülkesinde matematikçi olarak değil de, daha çok bir mucit olarak tanınmıştır. Kral Hierro’nun Kral Ptolemy için oluşturduğu ancak hiç bir şekilde suya indiremediği gemiyi suya indirebilmek için ufacık bir hareketle bile büyük ağırlıklı şeyleri yerinden oynatabilen bir çeşit düzenek kurdu.

Mısırlılar için taşmış Nil nehri sularının adil bir şekilde dağıtımı için Arşimet vidası şeklinde bilinen cihazı geliştirdi. Hidrostatik kanunu ilk ortaya koyan kişidir ve bunu diğer temel kanunlar da takip etti. Bu kanunları “Yüzen Cisimler” adlı kitabında toparladı.

Yaşadığı dönemde o bölgede Yunanlar ve Romalılar sürekli savaş halinde olduklarından dolayı bütün hayatı savaşla ya da savaş tehlikesi içinde geçti. Dolayısıyla o dönemde insanlar teorik bilimle ilgili olan buluşlarıyla değil de, geliştirdiği savaş mekanizmalarıyla daha çok ilgilendi. Kendi ülkesi Roma ile savaşa girince yaşadığı şehir Roma askerleri tarafından kuşatıldı. Arşimet, zekâsını vatandaşlarına yardım için kullandı. İcatları, Yunanlıların bilgeliğinin Romalıların askeri gücünü nasıl yenebildiğinin güçlü bir kanıtı haline gelmiştir. Arşimet çalışmalarına devam ederken Romalı askerler tarafından öldürülmüştür. Bununla ilgili birçok senaryo vardır. Nasıl öldüğü hala tam olarak belirlenememiştir.

Arşimet Kimdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here