Asenkron Motorlar Nedir?

0
1083

Asenkron Motorlar Nedir, Asenkron Motorların Yapısı

Asenkron motorlar sanayide en çok kullanılan elektronik makinelerdir. Çalışma ilkesi açısından bu motorlara endüksiyon motorları da diyebiliriz. Bu motorların çalışması sırasında elektrik arkı ortaya çıkmaz. Diğer elektik makinelerine göre bakıma daha az ihtiyaçları vardır aynı zamanda daha ucuzlardır. Bu özellikleri asenkron motorları sanayide en çok kullanılan elektronik cihazlardan biri yapar. Asenkron makineler sanayi de genelde motor olarak kullanılır. Bazı durum ve koşullarda jeneratör olarak da çalıştırılır. Asenkron makinelerin senkron makinelerden en büyük farkı dönme hızının sabit olmamasıdır. Asenkron hız motor olarak kullanıldığında senkron hızdan daha küçüktür. Makinenin asenkron oluşu da bu yüzdendir. Asenkron motorlar stator ve rotor olarak iki bölümden oluşur. Motorun duran kısmı statordur. Dönen kısmı da rotordur. Asenkron motorların rotoru iki çeşittir. Sincap kafesli ve bilezikli rotor. Bu çeşit rotorun yapım biçiminden dolayıdır. Bilezikli asenkronun statoruyla sincap kafesli senkronun rotoru aynı biçimde yapılmıştır. Bütün rotorlarda ise üç faz sargısı vardır. Bu sargılar genelde yıldız olarak bağlanır. Nadiren üçgen olarak da bağlanır. Bazı durumlarda rotorlarda üç faz dışında çift faz sargısına da rastlanır. İki türlü de bu sargıların uçları dönen bileziklere bağlanır.

Asenkron Motorlar Nedir

Asenkron motorların özel olarak yapılan çeşitleri de mevcuttur. Eylemsizlik momentinin küçük olması istenen durumlarda kullanılan ve alüminyum rotorlu ya da bakır silindirli Ferrari motoru gibi. Bunların arasında çalışma ilkesi yönünden hiçbir fark yoktur. Endüstri ve birçok alanda genelde kafesli tip kullanılır. Çünkü bu tip motorlar yapılması kolay, dayanıklı ve güvenliği yüksektir. Bakım ihtiyacı azdır. En çok kullanılan elektrik motoru budur. Kalkış momentinin küçük, kalkış akımının büyük olması bu motorlar için dezavantajdır. Bu dezavantajdan akım yığılmalı asenkronlarla, yüksek çubuklu, çift çubuklu gibi özel biçimlerle kurtulabiliriz. Küçük güçlerle yapılanlar da genelde kafes rotorlu olur.
Bilezikli asenkronun asıl yararı, ek direnç sayesinde kalkış akımının azaltılması, frenleme ve kalkış momentinin arttırılmasıdır. Şebekenin fazla güçlenmesi ile kalkış akımının sınırlanmasına gerek kalmamıştır. Önemini kaybetmiştir. Fakat bu durumda bilezikli asenkron kullanılması gerekir.

Asenkron Motorlar Nedir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here