Aziz Sancar Kimdir?

0
711

Aziz Sancar Kimdir?

Aziz Sancar bilindiği gibi yakın tarihte yani 2015 yılın da Nobel Kimya Ödülü’nü aldı. 1946 doğumlu olan Aziz Sancar, esas olarak Kuzey Carolina Üniversitesi’nin Biyofizik ve Biyokimya bölümlerinin öğretim üyesi olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Türk kökenli bir bilim insanı olup hem Türk hem de Amerikan vatandaşı olduğunu belirtelim. Bu arada kazanmış olduğu Nobel kimya ödülünü de yapmış olduğu; hasar gören hücrelerin DNA’larını nasıl düzelttiğini ve genel olarak genetik bilgisini nasıl koruduğu hakkında haritalama yollarını kullanarak yapmış olduğu çalışma sayesin de kazanmıştı.

Aziz Sancar Kimdir

 

Tabi bu kazanmış olduğu ödülün getirdiği çalışmalar dışında da çalışmaları olmuştur. Ve kendisine başka ödüller de kazandırmış olan kanser tedavisin de sirkadiyen saat kullanımı çalışmalarını yürütmüştür.

 

Bunun dışın da kendisinin de yapmış olduğu bir açıklama ile kanser hücrelerinin oluşumu sonucun da tedavisin de önemli bir rol oynayan DNA onarımı üstün de senelerce çalıştıklarını ve ancak 35 yıl sonra çözebildiklerini belirterek, bu tedavinin kanser hastalarına ulaşmasının ise hemen mümkün olmayarak biraz zaman alacağını da belirtti.

Aziz Sancar, aslın da tam bir Türk olarak doğdu. Çünkü Mardin’in Savur ilçesin de hayata gözlerini açtı ve dünyaya geldiğin de orta seviyede bir çiftçi ailesinin sekiz çocuğundan yedincisi olacaktı. Aziz Sancar birinci ağızdan, anne ve babasının okuma yazma bilmediğini ancak eğitim öğretimin ne kadar önemli ve gerekli olduğunun bilincin de olarak tüm çocukları için eğitim almalara konusun da ellerinden gelenin fazlasını yaptıklarını da ekledi. Sırası ile ilköğretimini Mardin’de bitirdi.

Aziz Sancar Kimdir

Sonrasın da ise 1969 yılın da İstanbul Tıp Fakültesini tamamladı. Ardından kendi memleketine dönerek Savur’da iki yıl kadar sağlık ocağı çerçevesin de hekimlik yaptı. Ve buradan sonra gideceği adresi Dallas Texas Üniversitesi olacaktı. Burada da doktorasını yaptı. Ekstra olarak ise DNA onarımı dalında doçentilik tezini Yale Üniversitesinde tamamladı.

 

Bu aldığı eğitimler kapsamın da ve sonrasın da toplam olarak 415 bilimsel makale ve 33 kitap gibi muazzam bir çalışma gerçekleştirdi. Bu çalışmalar kendisine birçok ödül ve Nobel Kimya Ödülü’nü kazandırdı.

Aziz Sancar Kimdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here