Büyük İskender Kimdir?

0
534

Büyük İskender Kimdir ?


Büyük İskender, bilinen diğer adıyla ise III. Aleksandros, MÖ 20 Temmuz 356 yılında Makedonya topraklarında doğmuş olup, MÖ. 11 Haziran 323 yılında 32 yaşında Babil‘da hayatını kaybeden gelmiş geçmiş en büyük hükümdarlardan biridir. Döneminin keşfedilmemiş tüm topraklarını 13 sene gibi kısa bir sürede fethetmeyi başarabilen Büyük İskender, Pers İmparatorluğu‘nun en güçlü ordularını yenmiş ve MÖ 336 ile 323 yılları arasında yani ölümüne kadar Makedonya Kral’lığı yapmıştır.

Büyük İskender‘in tarih sahnesine çıkışı ise azgın bir at olarak Busefalus‘un sakinleştirilmesi hikayesine dayanmaktadır. Kral Filip‘e getirilen bu huysuz at genç prens İskender tarafından ehlileştirilmiş ve Kral Filip tarafından İskerder’e bir krallık kurmasını emretmiştir. Aristoteles tarafından eğitim alan İskender savaş sanatının tüm ince detaylarını öğrenmiş, ilk zaferini tarihte henüz 16 yaşında iken Medya ayaklanmasını bastırarak kazanmıştır.

Atina ve Thebes ittifakına karşı kazanılan Keronea Savaşı’nda ise Büyük İskender’in komutası bulunmaktaydı. 20 yaşında babası Kral Filip’in suikast sonucu öldürülmesi ile tahta çıktı. Pers İmparatorluğu üzerine yürümeye başladığında ise Trakyalılar ayaklanmıştı. Bir diğer zaferini büyük Trakya ordusuna karşı kazandı. MÖ 334 yılında toplamda 30 bin piyade ve 5 bin süvari ile sefere çıktı. İskender ve kurmayları gitmiş oldukları her bölgede Yunan kültürünü yayıyor ve yollarına devam ediyorlardı. MÖ 333 yılında ise Batı Anadolu’nun fethini tamamlayarak Ankara, Gülen Boğazı, İskenderun dolaylarında kalp kurdu. En sonunda Deliçay yakınlarında kamp kuran Darius’un ordusu ile karşılaştı. Darius’un ordusu kendisinin ordusundan 5 kat daha güçlüydü. İskender keskin bir zafer kazanarak Büyük lakabını almıştır. Ardından Suriye ve Fenike yönünde ilerlemeyi sürdürdü. En sonunda Mısır’a ulaşarak İskenderiye şehrini kurdu. Seferlerini sürdürerek Afganistan’ın içine kadar ulaştı.

Yunan kültürü ve medeniyetini tüm dünyaya yayan Büyük İskender MÖ. 323 yılında hastalanarak aniden hayata gözlerimi yumdu. Eğer yaşasaydı çok farklı bir dünya olacağı tarihçiler tarafından bilinmektedir. 33 yaşına kadar dünyanın neredeyse yarısını fethetmiş olan Büyük İskender dünyanın askeri dehaları ve en büyük komutanlarından gösterilmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here