Cahit Arf Kimdir?

0
1266

Cahit Arf Kimdir?
Cahit Arf aslında ünlü bir matematikçidir. Biraz yükseköğreniminden bahsedecek olur isek; İlk olarak yükseköğrenim fırsatını Fransa’da Ecole Normale Superieure okulunda tamamladı. Tabi o zaman tarihler 1932 yılını gösteriyor idi. Okulun bitiminin ardından Türkiye’ye dönüş yaparak kısa bir süre Galatasaray Lisesi’nde matematik öğretmenliği görevini üstlendikten sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi içerisinde Doçent olma adayı olarak görev yaptı.

Burada görevini bir süre daha devam ettirdikten sonra doktorasını yapma amacı ile 1938 yılında da bitirmesi şartı ile Almanya’da yer alan Göttingen Üniversitesi’nde doktorasını almıştır. Yapmış olduğu çalışmalar ise gerçekten yaşadığı hayat süresine baktığımız zaman baya fazla olarak göze çarpıyor. Yapmış olduğu çalışmaları ele alalım biraz. Cahit Arf, matematikte bulunan cebir konusun da yaptığı çalışmalar sayesinde dünyaca ün kazanmıştır. Başka bir konu olarak; Sentetik geometri problemlerini pergel ve cetvel yardımı ile çözülebileceğini kanıtlama konusun da gerçekleştirmiş olduğu çalışmalar, hacimi olan her cismin duadratik formları konusunda yapmış olduğu sınıflandarımaların etkisi olarak boy gösteren değişmezlere Arf değişmezi ve Arf halkaları gibi isimler ile anılan çalışmalar ile birlikte Hasse Arf Teoremi ismi ile de anılan teoremi matematik dünyasına kazandırma başarısını göstermiştir.

Tabi ünlü matematikçi üzerin de çalışmalar yapmış olduğu matematik konusunu meslek dalı olarak görmek yerine bir yaşam tarzı olarak isimlendirmiştir. Ve çalışmalarının yanı sıra sahip olduğu öğrencilerine verdiği tavsiyelerden birisi de ‘’ Matematiği ezberlemek gibi bir çabaya girmeyin, Kendiniz yapın ve anlayın’’ olmuştur. Ayrıca Orta Doğu Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü’nde her yıl Arf’ı anımsamak amacı ile bir konferans düzenlenir. Bu anmanın yanı sıra 2009 yılında gerçekleşen para değişimi ile birlikte 10 Türk Lirası üzerinde Cahit Arf’ın suretini görebilmek gayet mümkün.

Tabi bu başarılarının yanı sıra gayet ödül de almıştır. Mesela bunlardan bir tanesi de İnönü Armağanını ve Tübitak Bilim Ödülünü 1974 yılın da evine götürme başarısını göstermiştir. Bu başarılı Türk matematikçimiz 1997 yılı Aralık ayına geldiğimiz zaman ağır bir kalp hastalığı yüzünden vefat etmiştir.

Cahit Arf Kimdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here