Ceviz Fidanı Cinsi Nasıl Seçilir?

0
399

Ceviz Fidanı Cinsi Nasıl Seçilir?

Cevizde çeşit seçimi bulunduğunuz bölgeye göre de büyük önem taşıyan faktördür.

Ceviz fidanı yetiştiriciliği yapanlar için dikim sezonunun yaklaştığı şu günlerde sizler için aşılı ceviz fidanında çeşit seçerken dikkat edilmesi gereken hususları araştırdık.

Ceviz, inanılmaz faydaları olan Juglans cinsinden, cevizgiller familyasından gelen asimetrik dizinli tek tüysü yapraklı ve aromalı koku salan ağaçların genel adıdır. Büyürken bölmeli genç sürgünlerle ilerleyen pullarla örtülü tomurcuklara sahip olan bir bitkidir aynı zamanda. Meyve yanı sıra yemiş olarak da nitelendirilen ceviz protein, lif ve omega yağları bakımından zengin ve mucizevi bir meyvedir.

Aynı zamanda demir, çinko, fosfor, bakır, selenyum ve kalsiyum kaynağıdır. Vitamin A, B1, B2, B6, C içerdiğinden dolayı da insan sağlığına katkısı büyük ölçülerdedir. Yemişinden önemli bir besin kaynağı elde edilen, aynı zamanda da tarih boyunca kabuğundan inanılmaz şifa-i özler sağlanan cevizin kabuğu kaynatılarak içildiğinde gribal enfeksiyonlara çare olduğunu ve kozmetik sektöründe de birçok alanda kullanıldığını biliyor muydunuz?

Cevizin faydaları saymakla bitmez hiç şüphesiz. Doğada az sayıda besinin içerdiği antioksidan gücüne sahip olan bu yemiş kalp sağlığı, şeker, kolesterol düzenlenmesi ve kan pıhtılaşması konusunda etkili olduğu kadar cilt bakımı ve saç bakımında da harikalar yaratıyor. İşte bu mucizevi ve değerli yemişin bitkisini dilerseniz sizde pekala yetiştirebilirsiniz. Zira ceviz her yıl bol verim elde edebileceğiniz bonkör bir bitkidir.

Ceviz Fidanı Nasıl Seçilmelidir?

Her şeyden önce şunu belirtmeliyiz ki farklı cinsten ceviz fidanları seçtiğinizde verim oranının farklı olacağını bilmeniz gerekir. Şayet ceviz fidanı nasıl seçilir diye düşünüyorsanız bu eyleminizde bilinçsiz davranmamalısınız. Zira bilinçsiz bir şekilde fidan seçimi yaptığınızda emeğiniz heba olabilir ve verim almak konusunda hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bu açıdan bilgi edinerek çeşit seçimi yapmak en doğrusu olacaktır. Ceviz fidanları, ceviz tohumundan elde edilip aşısı yapılarak büyüdüğünden ceviz tohumunun niteliği ve kalitesinden çok aşının kalitesi önemlidir. Bu yönden kaliteli ceviz tohumu seçiminin yanı sıra, aşılamalarla elde edeceğiniz fidan gelişimi sayesinde yüksek verim size getiri olarak geri dönecektir. Ceviz fidanları 1 ila 3 yıl içinde verime başlamaktadır.

Cevizde çeşit seçimi bulunduğunuz bölgeye göre de büyük önem taşıyan faktördür. Aşılı ceviz fidanı çeşitlerinde en çok bilinen chandler ceviz fidanı 1200 rakıma kadar dikilirken fernor ceviz fidanı daha dağlık bölgelere 1800 rakıma kadar dikilebilir.

Fidan cinsi ve üretim şekli bitkinin gelişimini ve verimini büyük oranda etkilemektedir. Şayet daha önce fidan aldığınız yerler varsa tercih sebebi olabilir. Ceviz fidanı alırken yüksek verim talep ediyorsanız çok sayıda fidan almanız gerekir. Başlangıçta kullanılan ceviz tohumuna dikkat edilmeli, cins ceviz seçenekleri araştırılmalı, fidan dikim zamanı bilinçli şekilde yapılmalı, özellikle sertifikalı olanları seçilmelidir. Bu şekilde aşılı ceviz fidanı nasıl seçilir konusunda yanılgı yaşamamış olacaksınız.

[Toplam:4    Ortalama:4/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here