Charles Darwin Kimdir?

0
893

Charles Darwin Kimdir?

İnsan dâhil tüm canlı çeşitlerinin doğal seçilim yoluyla bir ya da birkaç ortak atadan evrim yaptığını öne sürmüş ve o günün sorunlarına göre bu teoriyi destekleyen pek çok kanıt bulmuştur. Darwin’in düşünceleri üstüne kurulan modern evrim teorisi, biyoloji biliminin temeli ve birleştirici öğesidir. Evrimin gerçekleştiği olgusu Darwin yaşarken, doğal seçilim teorisinin evrimin temel açıklaması olması ise 1930’lu yıllarda bilim dünyası tarafından kabul edilmiştir. Darwin’in kendine has teorileri modern evrimsel biyolojinin temelini oluşturmakta, yaşamın çeşitliliği üstünde birleştirici bir mantıksal açıklama sunmuştur.

Charles Darwin Kimdir

Darwin’in doğa tarihine duyduğu ilgi, önce Edinburgh Üniversitesi’nde tıp, sonra Cambridge Üniversitesi’nde teoloji okurken oluştu. Beagle gemisinde yaptığı beş sene süren yolculuk sırasında, dönemin meşhur jeologu Charles Lyell’ın ortaya koyduğu, geçmişteki jeolojik süreçlerin bugünkülerle farklı olmadığını savunan teoriyi destekleyecek birçok gözlem yaptı ve iyi bir jeolog olarak ün kazandı.  Aynı yolculuk sırasında, canlıların coğrafi dağılımı ve fosiller üstünde yaptığı dikkatli gözlemler sonucunda, türlerin birbirine dönüşümüyle çalışmaya başladı ve 1838 yılında doğal seçilim fikrini oturttu.

 

Daha önce benzer fikirlerin sapkınlık olarak nitelendirildiğini ve bastırıldığını gördüğünden, uzun süre fikirlerini en yakın arkadaşları haricinde kimseye söylemedi. Olası itirazlara en iyi şekilde yanıt verebilmek için araştırma yapmaya ve kanıt biriktirmeye başladı. 1858 yılında Alfred Russell Wallace’dan aldığı bir mektupta, Wallace’ın da kendisininkine benzer bir teori geliştirdiğini anladı ve nihayet teorisini yayımlamada karar kıldı.

Charles Darwin Kimdir

1859 yılında yayımladığı On the Origin of Species yani Türlerin Kökeni Üzerine isimli kitabı, canlıların ortak atalardan evrimleşerek çeşitlendiği fikrinin kabul görülmesini sağladı. Daha sonra yayımladığı The Descent of Man, and Selection in Relation to Sex yani İnsanın Türeyişi ve Cinsiyete Mahsus Seçilim kitabında insan evrimini ve cinsel seçilim fikrini sundu.

Charles Darwin Kimdir?

The Expression of the Emotions in Man and Animals yani İnsan ve Hayvanlarda Duyguların İfadesi adlı kitabında ise insanların ve hayvanların duygularını ifade etme şekilleri arasındaki benzerlikleri sundu.

Darwin bugün, Isaac Newton ve John Herschel gibi isimlerle birlikte Westminster Kilisesi’nde yatmaktadır.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here