Crosswind Landing Nedir?

0
733

Crosswind Landing Nedir?

Crosswind landing yani Türkçeye çevirdiğimiz zaman yan rüzgâra karşı iniş olarak adlandırılır. crosswind landing nedir ve crosswind landing tekniklerinin ne olduğundan bahsedelim.

Crosswind landing, Türkçe de bir terim olarak karşılığı yoktur. Fakat yan rüzgâra karşı iniş yapmak olarak söylenebiliyor ve havacılıkta bir iniş tekniği olarak kullanılmaktadır. Uçak iniş sırasında pist üzerinde yoğun bir yan rüzgâr kuvvetinin etkisi altıda kalıp piste düz olarak yanaşamama olayıdır ve yapılan manevralara ve sürekli değişen rüzgâr kuvvetine bağlı olarak uçağın sarsıntı veya dalgalanmaları etkisi altındadır. Aslında bir havalimanı inşa edilmeden, kurulurken önce o bölgenin rüzgâr durumu ve hava koşullarına dikkat edilmelidir, fakat rüzgâr durumu her daim aynı kalmadığı için bu durumlarla karşılaşma olasılık gösterir. Bu yüzden pilotlar bu olaylar için uzun eğitimler görürler ve basit fizik kanunlarıyla bu durumu aşmayı başarabilmektedirler.

crosswind-landing

Bu durumlarda pilotlar görüldüğü üzere esen rüzgârı eşitleyebilecek şekilde uçağın ucunu rüzgârın estiği tarafa doğru çevirirler. Fizikte ki toplam kuvvetlerin dengesine bakarak rüzgâr kuvvetine karşı tepki kuvvetinin oluşması için rüzgâr kuvvetinin diğer yönüne doğru uçağı açılandırırlar ve bu durum denge sağlanana kadar sürer. Denge kurulduktan sonra uçak aynı pozisyonunu hiç bozmadan piste paralel veya açı vererek indirilmeye çalışılır.

Temel mantık budur. 3 farklı teknik bulunmaktadır de-crab, crab ve sideslip teknikleridir. Bu tekniklerin uygulanışı rüzgârın yönü ve ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak değişir. İniş yapılacağı an crab angle crab açısı ayarlanır ve asıl hedef rüzgâr kuvvetini dengelemek olduğu için bu yöntemlerle iniş sağlanır. Yapılan röportajlara bakarsak eğer pilotlarla konuşma imkânı bulduğumuzda bu konu hakkında ne düşündüklerini, kabin ekibi için gayet sıradan bir durum olduğunu ve pilotun bu durumu aşma basitliğini büyük çoğunlukla tecrübeye dayalı olduğu söylenir. Durumun dışarıdan gözlemlendiğinde ürkecek bir durum olduğu görünmektedir fakat pilotlar ve tasarımcılar için rüzgârın kabul edilebilir bir durum olduğunu ve gayet normal bir durum olarak karşımıza çıkar. Bu konuya da şimdilik bu şekilde değinmiş olduk..

Crosswind Landing Nedir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here