Mavi Balina Kaç Ton ?

2
1071

Mavi Balina Kaç Ton ?


        Dünyada yaşayan ve bilinen en büyük canlı olan mavi balina başından kuyruğuna kadar tam 20 metre ile 31 metre arasında bir boya sahiptir. Ağırlığı ise ortalama olarak tam 150 ton bulunmaktadır. Aynı zamanda isimleri gök balina olarak da geçmektedir. Dünya üzerinde kıyaslamak gerekirse 10 katlı bir binanın uzunluğuna ve 2250 adet yetişkin insanın ağırlığına eşittir. Dişileri erkeklerinden daha ağır olmaktadır. Bu güne kadar rastlanan en ağır dişi mavi balina kaç ton dersek 176 tondur. Mavi balinaların baş kısımları çok geniş boyutlardadır. Sadece diline bile tam bir futbol sahası ve futbolcuları sığabilmektedir. Kalp boyutu bir arabanın boyutuyla aynıdır.

Mavi Balina Kalbi ?


mavi-balina-kalbi

        Yeni doğan mavi balinalar yaklaşık olarak 8 metre boyunda bulunmaktadırlar. Ağırlığı ise bir filin ağırlığından daha fazla olmaktadır. Bebek mavi balinalar çok hızlı gelişerek 7. aydan itibaren kendi başlarının çaresine bakabilecek duruma gelirler. Bebek balinalar her gün yaklaşık olarak 400 litre anne sütü tüketmektedirler. Yetişkinler ise günde ortalama olarak 4 ton karides yemektedir.

Dinazor mu Büyük Mavi Balina mı Büyük ?


        Milyonlarca yıl önce dünya üzerinde yaşayan ve nesilleri tükenen dinozorlar sandığınız kadar büyük değildir. Yetişkin ve en uzun dinozor’un ağırlığı sadece 80 ton kadardır. Bunun sebebini ise fizik yasaları ile açıklamak mümkündür. Karada yaşayan canlıların kendi ağırlıklarını dengelemeleri gerekmektedir. Su canlıları ise suyun kaldırma özelliğinden yararlandığı için ağırlıklarının da bu ölçüde çok daha yüksek rakamlara çıkması daha mantıklı gelmektedir.

        Mavi balinaların doğada bulunan tek düşmanları ise katil balinalar olmaktadır. Ortalama olarak 80 yıl yaşayabilen mavi balinalar insanlar veya katil balinalar tarafından rahatsız edilmedikleri sürece uzun bir hayat sürebilirler. Tek başına yaşama hayatını tercih eden mavi balinalar doğada ya tek başlarına ya da anne ve yavru şeklinde beraber görülebilirler. Ortalama olarak 2-3 yıl sürecinde yaklaşık 1 yıllık gebelik süresinden sonra tek bir yavru dünyaya getirirler.

        Avlanmalarının yasak olmasına rağmen hala bilinçsizce ve vahşice avlanmaktadırlar. Eski dönemlerde yaklaşık 200 bin kadar mavi balina olduğu bilinmektedir. Günümüzde ise bu rakam 10 bin adetin çok altına düşmüş bulunuyor. 1960’lı yıllarda nesli tükenmekte olan hayvanlar listesine giren mavi balina ne yazık ki yakında tamamen nesli tükenecek bir tür olarak bilinmektedir. Pir Sultan Abdal Hayatı

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

2 YORUMLAR

  1. Mavi balinalar, dünyada şimdiye kadar yaşadığı bilinen en büyük hayvanlardır. Bu muhteşem deniz memelileri, okyanusları 100 fit uzunluğa ve 200 tonu aşan oranlarda yönetir. Onların dilleri yalnız bir fil kadar tartabilir. Kalpleri bir otomobil kadar. Mavi balinalar neredeyse yalnızca krill denilen küçük karides hayvanlardan oluşan bir diyetle bu akıl almaz boyutlarına ulaşırlar. Yılın belirli zamanlarında, tek bir erişkin mavi balina, günde yaklaşık 4 ton kril tüketir.

    Mavi balinalar dünyanın en uzun ömürlü hayvanlarındandır. Bilim adamları, ölen balinanın balmumu benzeri kulak tıkaçlarının katmanlarını sayarak, hayvanın yaşını yakından tahmin edebileceklerini keşfettiler. Bu yöntemi kullanarak bulunan en eski mavi balinanın 110 yaş civarında olduğu tespit edildi. Ortalama ömrün 80-90 yıl civarında olduğu tahmin edilmektedir. Mavi balinalar, zaman zaman küçük gruplarla yüzen, ancak genellikle tek başına veya çift olarak dünyadaki tüm okyanuslarda yaşar. Çoğu zaman kutup sularında beslenen yazlar geçirirler ve kış geldiğinde ekvatore doğru uzun süren göçü üstlenirler.

    Bu zarif yüzücüler okyanusta saatte beş mil hızla seyir halindeyken, bir taraftan kışkırtıldığı zaman saatte 20 mil hızlanarak hızlanırlar. Mavi balinalar gezegenin en yüksek hayvanlarındandır. Bir dizi atım, inilti ve inliyor yayar ve iyi koşullarda, mavi balinaların birbirlerini 1.000 kilometre uzakta duyabileceğini düşünüyorlar. Bilim adamları, bu sesli konuşmaları yalnızca iletişim kurmak için değil, mükemmel işitme ile birlikte, ışıksız okyanus derinliklerinde sonar-gezinmek için kullandıklarını düşünüyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here