El Cezeri Kimdir?

0
1244

El Cezeri Kimdir ve İcatları Nelerdir?


Bu bilim adamı bundan yüzyıllar önce yaşamıştır ve elektrik kullanmadan sadece su ve mekanik sistemlerle çalışan makineler yapmıştır ve günlük hayata geçirip günlük hayatı kolaylaştırmıştır. 1100 ve 1200 yılları arasında yaşamıştı yani bundan tam 800 küsur yıl önce ve tüm buluşlarına kitaplaştırmıştı. Bu inanılmaz olayın tek şahidi bu icatların yer aldığı kitabın resimleriyle birlikte olarak yapılan el yazısı kopyalarıdır. Bu kitaba 25 yıl boyunca icatlarını geçirmiştir. Kitabında tam 50 araca yer vermiştir. Bu araçların 6′sı su saati, 4′ü mumlu saat, 6′sı ibrik, 7′si eğlence amaçlı kullanılan çeşitli otomatlar, 3′ü abdest almak için kullanılan otomat, 4′si kan alma teknesi, 6′sı fıskiye, 4′ü kendinden ses çıkaran araç, 5′i suyu yukarı çıkartan araç, 2′si kilit, 1′i açıölçer, 1′i kayık su saati ve Amid kentinin kapısıdır. Bu icatlar hava, boşluk ve denge prensipleri ile çalışmaktaydı.

Mekanik araçlar için en önemli noktalardan birisi denge prensibiydi. Cezeri hava boşluk ve denge arasındaki ilişkiyi zirvelere çıkarmış ve bilim dünyasına çok büyük katkıda bulunmuştu. O sadece araçları icat etmekle değil aynı zamanda onları daha hızlı daha kullanışlı bir hale getirmek içinde çok büyük katkılar sağlıyordu.

El Cezeri robot biliminin ve mekaniğin babası olarak da bilinmektedir. Ancak çok yazıktır ki elimizde böyle köklü bir tarih yatarken ve her an ulaşılabilecek haldeyken bu asla yapılmamaktadır. Çalışmalarını inceleyen çok az sayıda insanımız vardır. Kan toplama kapları, şifreli kilitler, mekanik robotlar hatta çocuk oyuncaklarına kadar birçok konuda icadı vardır. Gerçekten akıllara durgunluk veren bir bilim adamıdır.

Özellikle batı dünyasında çok tanınıyorken ve ilham alınıyorken bizler tarafından unutulması çok büyük bir acıdır. Eserinin Türkiye’de 5 kopyası olmak üzere tüm dünyada 16 kopyasının olduğunu biliyoruz. Türkiye’de, Topkapı Saray Müzesinde 4 adet, 1 adedi de Süleymaniye kitaplığındadır. 1 tanesi Bağdat Cahıs Kütüphanesinde, 1 tanesi Dublin Chesterbeatly Kütüphanesinde, 2 adedi de Oxford bodleian Kütüphanesinde, iki adedi Leiden Universite Kütüphanesinde, üç tanesi de Paris Bibliotheque Nationalde ve Amerika Birleşik Devletlerinin çeşitli müze ve koleksiyonlarında farklı yazmalardan koparılmış, minyatürlü sayfalar bulunmaktadır.

El Cezeri Kimdir ve İcatları Nelerdir

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here