Erik Erikson Kimdir?

0
1648

Erik Erikson Kimdir?

Erik Erikson 15 Haziran 1902 yılında doğmuştur. Alman kökenli Amerikan psikologtur. Gelişim psikolojisi ve psikoanaliz alanında çalışmalarıyla ve sosyal gelişim teorisi ile bilinmektedir. “Kimlik bunalımı” kelimesini kullanan ilk psikologdur.

 

Erik Erikson Kimdir

Frankfurt’ta doğmuştur. Danimarkalı bir kadının çocuğudur. Evlilik dışı dünyaya gelmiştir ve daha sonra annesinin Yahudi bir iş adamı ile evlenmesiyle bir Yahudi gibi yetişmiştir. Ailesi ise bu durumu kendinden uzun bir süre saklamıştır ve bu olay kendini kimlik üzerine düşünmeye ittiği düşünülür. Viyana’da Freud’un kızıyla tanışmış ve kendine psikoanaliz yaptırmıştır. Yaşadığı deneyimin üzerine kendi de psikoanaliz eğitimi almaya karar verdiği söylenir. 1933 yılında eğitimi tamamlandığında Naziler iktidara geliyordu. Bunun üstüne eşi ile beraber ilk önce Danimarka’ya, sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmiştir.

Boston’a yerleşmiş, Yale üniversitesi ve Harvard Üniversitesi gibi pek çok kurumda akademik görevlerde bulunmuştur.

Erikson, her insanın tam gelişime ulaşması için belli sayıda bazı evrelerden geçmesi gerektiğine inanıyordu. Doğumdan ölüme kadar bütün insanların geçtiği tam sekiz evre tespit etmiştir. Bu evreler:

Güven veya Güvensizlik (0-1)

Özerklik veya Utanç ve Kararsızlık (2-3)

Girişim veya Suçluluk (3-5)

Beceri veya Aşağılık Duygusu (6-11)

Ego kimliği veya Rol Karmaşası (11-20)

Yakın ilişkiler veya Soyutlanma (Genç yetişkinlik)

Üretkenlik veya Kısırlık (Yetişkinlik)

Ego bütünleşimi veya Umutsuzluk (Yaşlılık)

Erik Erikson Kimdir?

Gelişim psikolojisi, bireyin yaşıyla davranış türü arasındaki ilişkiyi incelemekte. Duyuların yaşın ilerlemesine bağlı olarak nasıl geliştiğini,  konuşmak gibi son derece karışık ve önemli bir davranışın, hangi yaş evrelerinde ne tür gelişim basamakları gösterdiği gelişim psikologlarının üstünde çalıştığı sorunlara bir kaç tane örnek oluşturur. Gelişimsel psikolojinin bir diğer konusu çocukların içerisinde büyüdüğü çevrenin özellikleriyle birlikte geliştirdiği davranış türlerinin ilişkisini incelemektir. Günümüzde ise gelişim psikolojisi çocukların gelişimi ile ilgilendiği gibi, yaşlanma konusuyla da ilgilenir.

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here