ESP Nedir ve Nasıl Çalışmaktadır?

1
633

İçindekiler

ESP Nedir?


ESP yani Electronic Stability Program, denge, sağlamlık ve kararlılık anlamları ile geliştirilmiş olan bir sistem parçasıdır. Sistem parçası tabiri ise tek başına bir sistem olmamasından kaynaklanmaktadır. ASR ve ABS ile birlikte kullanılır ve ESP sistemini bu diğer iki sistem desteklemektedir. Eğer bir araçta ABS ve ASR yoksa ESP de yoktur. ESP genel hatları ile 5 farklı parçadan oluşmaktadır. Teker hız algılayıcıları ile tekerlerin hızı ayrı ayrı ölçülebilmektedir. EPS Nedir

Yanal hız algılayıcısı ile araçların doğrultularından ne kadar saptığı ve de hızları bildirilir. ABS hidroliği ve fren basıncı algılayıcısı ile ani frenlerde aracın tekerine uygulanan basınç anlaşılarak tekerin kilitlenmesi önlenir. Direksiyon açısı algılayıcısı sürücünün gitmek istediği yönü algılar. Elektronik kontrol ünitesi ise Bu 4 parçadan gelen bilgiyi mili saniyede toplayarak ESP’yi devreye sokmaya yarar.

ESP Nasıl Çalışmaktadır ?


Öncelikle ESP bir kayıt makinesi gibi çalışmaktadır diyebiliriz. Sürücünün araçtan istedikleri ve sürekli davranışları ESP tarafından kontrol edilmektedir. Eğer bir dengesizlik varsa ESP çalışmaya başlar. Kaygan yollar, buzlu yollar gibi olumsuz hava koşullarında ESP genellikle faal durumdadır.

ESP Ne İşe Yarar ?


Hızla giderken önünüze bir engel çıkarsa veya bir viraja girmeniz durumunda arabanın burnu düz giderken direksiyonu çevirirseniz araba çevirdiğiniz yöne gitmez. Bu durumda ESP’yi oluşturan sistemler ani bir müdahale de bulunur. Sürücü sağa gitmek isterse sağ arka tekere fren uygulayan sistem arabanın burnunun yönünü değiştirir. Olası kazaların önüne geçmek için birebir olan bu sistem son zaman çıkan arabaların neredeyse hepsinin standart donanımında sabit olarak yer almaktadır. Sizde aracınızı seçerken mutlaka ESP’ye sahip olup olmaması ile değerlendirebilirsiniz.

EPS Nedir ?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 Yorum

  1. Çok faydalı bir paylaşımdı teşekkür ederim. Araba satın alırken yok ABS, ASR ve EPS yazıyor. Ne olduğunu şimdi çok daha iyi anladım. Gerçekten güvenlik için gerekli. Her zaman şaşırmışımdır. Bazı büyük marka araçların Mercedes, BMW ve diğerlerinin virajlarda kararlılığı daha fazladır. Muhtemelen EPS sistemleri diğer alt sınıf araçlara göre daha gelişmiş olmalı ki normal bir aracın kaza yapacağı yerde bu tarz araçları kullanan şoförler acemi değilse kaza yapmıyor. Bizzat denemişliğim de var gaza gelip. Önce arabanın sağlam olması gerekiyor galiba:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here