Feza Gürsey Kimdir?

0
934

Feza Gürsey Kimdir?

Feza Gürsey 1921 ve 1992 seneleri arasın da yaşamış, ünlü Türk matematikçi ve fizikçi. Asıl olarak 1921 yılın da İstanbul da Prof. Dr. Reşit Süreyya Gürsey ve Prof. Dr. Remziye Hisar’ın ilk çocuğu olarak hayata gözlerini açtı. Annesi ve babasının birçok alan da başarıları mevcuttur. Feza Gürsey, ilkokula Paris’te Jeanne d’Arc okulun da başlayarak okul da bulunan öğretmenlerini kendine hayran bırakmıştır. Kız kardeşi olan Deha Gürsey Owen’ın birinci ağızdan anlattıklarına göre, öğretmeni olan Madame Denizot, Feza Gürsey’i her şeyi çok çabuk bir şekil de öğrenip kavradığı için çok seviyor ve onu sürekli yanında tutuyormuş.

İlkokul üçüncü sınıfa ise Türkiye’de ki Galatasaray Lisesi üzerinde devam etmişti Feza Gürsey. Burada da okulun en çok sevilen ve bir de başarısı ile hayran olunan öğrencisi konumuna gelmiştir. Feza Gürsey aslın da fizik okuma kararını lise yılların da kararlaştırmıştır. 1940 yılın da Galatasaray Lisesi’ni birincilik ile tamamlamıştır. Bundan sonra İstanbul Üniversitesi’nde Fen Fakültesinin bir öğrencisi olmuştur. Bundan tam dört yıl sonra ise Matematik-Fizik bölümünden birinci olarak başarı ile mezun olmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı’nın kendi sınavını kazanarak İngiltere’de bulunan Imperial College’a gitme konusun da hak kazanmıştır. İngiltere’de 1945 ve 1950 senelerin de Prof. Dr. H. Kones’ın danışmanlığını yaparak doktora çalışmalarını gerçekleştirmiştir.

Takvimler 1951 yılını gösterdiği zaman Cahit Arf’ın da desteğini alarak İstanbul Üniversitesi Tatbiki Matematik Kürsüsü’ne asistan olarak görev yapmak üzere tayin edilmiştir. 1952 senesin de İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi asistanlarından birisi olan Suha Pamir ile hayatlarını birleştirerek bundan iki yıl sonra tek çocukları hayata gözlerini açmıştır. Feza Gürsey, 1971 yılın da çalışmaya başladığı Yale Üniversitesi Fizik Bölümün de 1991 yılına kadar çalışmıştır ve burada emekli olmuştur. 1977 senesin de Sheldon Glashow ile Oppenheimer ödülünü kazandı. Bu ödülleri almasına katkı sağlayan çalışma ise; temel parçacık fiziğine yaptığı katkılar önemli rol oynadı.1992 senesin de ise yakalanmış olduğu prostat kanseri yüzünden hayata gözlerini yummak zorunda kalmıştı büyük bilim adamı.

Feza Gürsey Kimdir?

[Toplam:1    Ortalama:1/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here