Galileo Galilei Kimdir – Hayatı – Neyi Buldu

0
1303

Galileo Galilei Kimdir ?


Galileo Galilei Kimdir (doğum 15 Şubat 1564 – ölüm 8 Ocak 1642) İtalyan astronom, fizikçi, mühendis, filozof ve matematikçidir. Rönesans’ın bilimsel devrimine büyük katkısı olan bilim insanına gözlemsel astronominin babası, modern fiziğin babası ve bilimin babası gibi lakaplar takılmıştır. Gözlemsel astronomiye desteklerinin arasında Venüs’ün evrelerinin teleskopik gözlemi, Jüpiter’in en büyük dört uydusunun keşfi(Galileo’nun uyduları adı verilmiştir ve güneş lekelerinin gözlemi ve analizi yer almaktadır.

Galileo yanı sıra uygulamalı bilim ve teknoloji alanında da çalışmalar yapmış ve geliştirilmiş bir askeri pusula ve başka aletler yapmıştır.

Galileo Galilei Kimdir

Galileo‘nun güneş merkezciliği ve Kopernikçiliği bulunduğu dönemde daha çok dünya merkezcilik ve Tycho sistemi kullanıldığı için tartışma konusu olmuştur. Astronomlar ona sık sık karşı gelmiş ve güneş merkezli bir sistemin yıldızsal paralaks gözlemlenmediği için bunun mümkün olmadığını söylemişlerdir. Bu konu 1615 yılında Roma engizisyonun soruşturulmasına sebep olmuştur ve bunun sadece bir olasılık olduğu sonucu çıkmıştır. Galileo daha sonra İki Ana Dünya Sistemi Üzerine Diyalog kitabı çıkartarak bu görüşünü savunmuştur.

 

Kitabın Papa 8. Urban’a ve Cizvitler’e bir saldırı şeklinde olduğu düşünülmüş ve Galileo itibarını yitirmiştir. Engizisyon tarafından yargıya çekilen Galileo’nun dalalet suçu işlediğinden şüphelenmişler ve Galileo hem yazdıklarından vazgeçmeye zorlanmış hem de yaşamının geri kalanını ev hapsinde geçirme cezası almıştır. Ev hapsindeyken en başarılı çalışması olan İki Yeni Bilim’i yazmıştır ve bu kitapta kırk yıl öncesinde yaptığı kinematik ve maddelerin kuvveti ile ilgili deneylerine yer vermişlerdir.

Galileo Galilei Hayatı ?


Galileo Galilei Kimdir

Galileo Galilei Kimdir gençken rahip olmayı ciddi şekilde istemiş, fakat babasının zoruyla Pisa Üniversitesi’nin tıp bölümüne başvuru yapmıştır. 1581 senesinde hava akımlarının harmonik harekete ittiği bir avizenin sallanma uzaklığı her şekilde her zaman aynı hızda sallandığını gözlemlemiş ve eve döndüğünde iki eşit uzunlukta sarkaç alarak ikisinin farklı sallantı uzaklıklarında bile farklı olmayan süre içinde sallandıklarını izlemiştir. Fakat 1000 yıl sonra Christiaan Huygens’ın bir sarkıcın tautochrone yaptığı hareketleri gözlemlemesi ile doğru bir saat yapılmıştır. Yaşamının bu noktasına kadar Galileo’nun ailesi, bir doktordan daha az para alan bir kariyer olduğundan dolayı matematikten uzak tutulmuştur. Galileo Galilei Kimdir

newton kimdir

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here