Gazi Yaşargil Kimdir?

0
1054

Gazi Yaşargil Kimdir?

Gazi Yaşargil, 1925 yılın da Diyarbakır’da hayata gözerini açan Türk nörocerrah ve bilim adamıdır. Gazi Yaşargil, lise eğitimini Ankara Atatürk lisesinde tamamlama başarısı gösterdi. Ankara lisesini başarı ile tamamladıktan sonra ardından Ankara Üniversitesini kazandı.

Gazi Yaşargil Kimdir

Seneler 1944’ü gösterdiğin de Almanya’da bulunan Friedrich Schiller Üniversitesi’nde çalışmalarına devam etti. Bundan bir yıl sonra Basel Üniversitesine gitti. Burada eğitimini aldıktan sonra yine Basel Üniversitesi’nde 1950 senesin de doktorasını da başarı ile gerçekleştirdi. Ardından Bern Üniversitesi’nde psikiyatri bölümüne yardımcı profesör olarak görev yaptı.

Burada da görevini başarı ile yerine getirdikten sonra Basel Üniversitesi’nde Nöroşiruji alanın da çalışmalar yapmaya başladı. Buradan sonra ki durağı ise 1957 ve 1965 seneleri arasın da Zürih olmuştur. Burada Üniversite hastanesin de çalışmalar yapmıştır ve 1965 senesinde yardımcı profesör olmuştur Gazi Yaşargil. 1965 ve 1967 senesi arasın da ise Amerika Birleşik Devletleri’nin Vermont Üniversitesi’nin Nöroşirüji Bölümü’nde, mikrovasküler cerrahi alan da Prof. Dr. Peardon Donaghy ile birlikte çalışmıştır.

Gazi Yaşargil KimdirAyrıca Gazi Yaşargil, Avrisya Akademisyasının kurucu üyelerinden birisi olarak da bilinmektedir. Gazi Yaşargil, Mikrosinir cerrahisinin kurucusu rolünü üstlenmiştir. Bu başarı ve çalışmaları doğrultusun da ise aldığı birkaç unvan olmuştur. Bu unvanlar ise; Beyin ve Sinir Cerrahı, Profesör Doktor, Yüzyılın Beyin Cerrahı gibi unvanlara da sahiptir.

Gazi Yaşargil beyin tümörü ve epilepsi gibi önemli olan hastalıkları kendi kendine bulduğu yöntemler aracılığı ile tedavi etmiştir. 1953 yılın da çalışmaya başladığı Zürih Üniversitesi ve Zürih Üniversitesi Hastanesinde ki Sinir cerrahisi departmanın da ilk olarak hekim, başhekim ve ardı ardına profesör ve başkan olmuştur.

Gazi Yaşargil Kimdir

1999 senesin de ise yine buradan emekliliğe ayrıldı Gazi Yaşargil. Aynı yıl için de Geleneksel Sinir Cerrahları Kongresi dâhilinde Yüzyılın Sinir Cerrahı olarak seçilmiştir. Fahri doktora olarak bitirmiş olduğu üniversiteler; İstanbul Üniversitesi, University of Lima, HacettepeÜniversitesi, Oxford Üniversitesi, Friedrich Schiller University of Jenna.

Bu doktora tarihleri ise 1991 ve 2002 seneleri arasın da gerçekleşmiştir. Yani on bir yıl için de beş doktora bitirmiştir.

Gazi Yaşargil Kimdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here