Gerçeklik Kavrami Nedir?

0
773

Gerçeklik Kavrami Nedir?

Gerçek kavramı bir felsefi kavramdır ve aynı zamanda felsefenin en eski ve en köklü kavramıdır. İnsanlaşma çabası ile çok uzun yıllardır dile getirilen köklü bir kavramdır. Bizler üzerinde büyük bir etkisi olan ve acı, sevinç, hüsran gibi birçok duygumuzla bağdaşan ve etkinliğini belirten bir kavramdır. Bu kavrama bağımlıyızdır bu çoğu zaman bilinç dışındadır. Genel olanı görmektir. Bu soru filozofların yanıt aradığı en derin sorudur. İnsanlar bu soruya genellikle cevap aramazlar çünkü bu soru bizleri birçok tehlikeli yola sokarken kendimizle çelişmemize sebep olabilir. Bizler ise bu tehlikeli yola girmek yerine sistemin bize verdiği sıradan ortama uyum sağlarız.
İnsanlar bulunduklarımı konumu korumak ve geliştirmek için kaçarlar ve gerçeklikten uzak yaşarlar. Korkarlar çünkü gerçeklik tarihten bu güne insanların başına kötü sonuçlar getirmiştir. Gerçek günümüzde birçok kavram ile bir arada bulunmaktadır; sanat, din, felsefe ve bu büyük bir yanlıştır. Gerçek kavramı ile doğru kavramı birbirinden ayrılmalıdır. Dinler bizi her zaman doğrunun gerçek olduğunu söyler ancak gerçeklik her zaman somuttur. Belki de tüm her şey yanılsamadan ibarettir. Gerçeklik yoksa her şeye izin verilmiştir.

Gerçeklik KavramiÖzünde yaşamak istiyorsan gerçekten kaçamazsın yoksa kendin olamazsın benliğini devam ettiremezsin. Gerçeklik yoksa bireyde yoktur o artık sadece bir maddedir. Gerçeklik var olmaktır. Bu çok sorunlu ve tartışmadan kaçınılmaz bir kavram olmakla birlikte işin içinden çıkılamaz bir kavramdır. Gerçek nasıl saptanabilir. Her şeyin gelip dayandığı soru gerçekliktir işin içinden çıkılamaz bir hale getiren soru odur. Bu çok derin bir katmandır sorgulamak çok zordur peki sizler için öncelik nedir. Bu gerçeklik kavramı sizler için ne ifade etmektedir.

Bunu hayatınızdaki önceliklerle mi ilişkilendiriyorsunuz. Bu kavramlar aslında bilincimizin tamamen dışındadır. Düşüncelerin taşıdığı bilgiler ve kavramlar gerçek olabilir mi yoksa tamamen bir saçmalık mı? Varlıklar aslında biz düşünmediğimiz sürece yoktur bu durumdan gerçeklikten de uzak oluyorlar. Bunun için öncelikle bilginin ne olduğunu bilmek gerekiyor. Ondan sonra doğru bilgiyi sorgulayabiliriz. Bizden bu kadar.

Gerçeklik Kavrami Nedir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here