Gıda Mühendisliği Nedir ? Ne Kadar Maaş Alırlar ?

0
2133

Gıda Mühendisliği Nedir ?


   Besin hammaddesi üzerinde çalışan Gıda Mühendisliği dalı gıda hammadde kaynaklarının mühendislik bakışı ile değerlendirilmesi, işlenmesi korunması ve artık hammaddenin işlenmesi ile ilgilenen mühendislik dalıdır.

Gıda Mühendisliği Mezunları Hangi Alanda Çalışırlar ?


Besin hammaddelerinin kalite standartlarına göre üretilmesini de denetleyen Gıda Mühendisleri verimin arttırılması, besin hammaddesinin besin üretiminde kullanılırken besin değerlerinin korunması gibi alanlarda plan program ve yürütme işlerini yapar. Buna göre gıda ile ilgili bütün üretim depolama alanlarında çalışan mühendisler gıda teknolojisi olarak tanımlanabilecek olan hayvansal ve bitkisel gıdaların işlenmesi ve biyoteknoloji dalları ile yakından ilgilidir. Gıda üretimi sırasında oluşabilecek aksaklıkların giderilmesi gıda mühendisinin görevleri arasındadır.

Gıda Mühendisliği Mezunları Ne Kadar Maaş Alır ?


   Gıda mühendisleri Sağlık Bakanlığı, TSE, belediyeler, İl özel idareleri, fabrikalar, Ticaret Bakanlığı, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ve özel kuruluşlarda çalışabilirler. Gıda mühendisi maaşı çalıştığı kuruma göre değişmektedir. Belediyelerde ve il özel idarede çalışan bir gıda mühendisinin maaşı saha tazminatı ile birlikte 4000 lirayı bulmaktadır. Özel şirketlerde gıda mühendisi maaşı 3200 liradan başlayarak kademe kademe artış gösterir. Bu alanda tecrübe kazanan mühendisler yine ek ücretlerle birlikte 4000 liraya varan ücretler almaktadır. Yüksek lisans yapan ve yabancı dil bilen bir gıda mühendisi dil puanı seviyesine göre ek ücret almaktadır. Evli olan mühendislere aile yardımı da yapılmaktadır. Çocukları olan gıda mühendislerine çocuk yardımı yapılırken, eşi çalışmayan gıda mühendislerine ayda 200 lira civarında yardım yapılmaktadır.

Gıda Mühendisliği Mesleği Ve Geleceği ?


   4 yıllık bir eğitim sürecinin sonunda gıda mühendisi unvanını alan mühendisler kalite kontrol ve denetleme gibi süreçlerde de yer alırlar. İnsan nüfusunun gittikçe artması yerleşim alanlarının da azalmasına, tarım alanlarının daralmasına sebep olduğu için gıda kaynaklarının doğru işlenmesi, gittikçe önem kazanmaktadır. Bu nedenle gıda mühendisliği mesleğinin geleceği parlaktır.

Gıda Mühendisliği Kaç Puanla Alır ?

 


   ODTÜ Gıda Mühendisliği programına 2016 yılında MF-4 puan türünden 413 -465 taban puan alan öğrencileri programa dahil etti. İTÜ ise aynı puan türünden 401-436 puanla öğrenci aldı. 2016 yılında Uşak Üniversitesi aynı puan türünden 239-274 puan aralığından öğrenci aldı.

CEVAP VER