Gottfried Leibniz Kimdir?

0
902

Gottfried Leibniz Kimdir?

1 Temmuz 1646 da Leipzig’de dünyaya geldi. 6 yaşlarında iken ahlak dersleri öğretmeni olan babasını yitirdi. Leipzig’ de bir okul da okuluna devam etti. Babasının kütüphanesindeki devamlı kitapları okuyordu. Bilhassa tarih bilgilerini hevesle okuyordu. 8 yaşlarında Latince çalışmaya devam etti. 12 yaşına ulaştığında Latince dilde şiir yazabilecek denli kendini geliştirmişti. Ardından kendisinin çabalarıyla Yunanca öğrenmeye başladı. Bu zamanlarda zihinsel faaliyetleri bir hayli iyi çalışıyordu.

Gottfried Leibniz

Leibniz 15 yaşlarında Leipzig Üniversitesine bir hukuk talebesi olarak başladı. Ancak tüm saatlerini hukuka ayırmıyordu. İlk iki sene bir kaç felsefe kitabı bitirdi. Dönemin filozofları Kepler, Galile ve Descartes’ in bulduğu en son dünya üzerine bilgiler öğrendi. Sonuç olarak matematik bilmeden bu bilimleri anlamanın olanaksız olduğunu anlamış oldu. 1663 senesinin yaz aylarında Jena Üniversitesinde bulundu. Orada ünlü bir matematikçi olan Edhard Weigel’ in derslerini katıldı.

Leipzig’ e tekrar geri gidince hukuk alanında devam etmeye başladı. 1666 senesinde hukuk alanında doktora sınavlarına çalıştı. Bu zamanda Newton diferansiyel ve İntegral hesap ile alakadar hayallere kapılmıştı. Bir hayli genç olduğundan ve tüm profesörlerden baya çok hukuk bilgisine sahip bulunmasından yarattığı kıskançlık sebebiyle ona doktorluk derecesi vermediler.

Leipzig Üniversitesinde hâkim olan düşünce den tiksinti duyan Leibniz, memleketini terk edip Nürnberg’ e taşındı.

Kasım 1666 senesinde Alfdorf Üniversitesi Leibniz’e doktor unvanı verdiler. Leibniz hukuk derslerinin değiştirilmesi üzerine baya yazı yazmıştı.

1666 dan sonra olasılık kuramı ile ilgilenmeye devam etti. Bu zamanlarda hukuk öğrencisi olduğu halde olasılık üzerine eserler yazıyordu.

Matematik Leibniz’ in zekâsının en yüksek noktaya ulaştığı bir alandı. Ayrıca hukuk, tarih, din, siyaset, mantık, metafizik ve felsefe konularında bir hayli eser çıkarmıştır. Bunlardan ötürü onaEvrensel Deha” diye anılmaktadır. Leibniz’ in matematiğe en fazla katkısı diferansiyel ve İntegral mevzusundaki sürekliliği, olasılıklar kuramındaki süreksizliği kendisinin analiz etmesidir. Doğrusu Newton ile anlaşamadıkları tek mevzu olasılıklar kuramıdır. Soyut olasılıklar kuramının atası Leibniz dir.

Leibniz matematik ve mantık konularında zamanın 200 sene önündeydi. Diferansiyelin geometrik olarak yorumladı. Zaten bu matematiğe en fazla hizmetlerinden bir tanesidir.

Gottfried Leibniz Kimdir
Leibniz son 40
yaşını matematikten uzak, asaletli bir ailenin hizmetinde harcadı. Şayet tüm yaşamını matematik ile harcasaydı bugün çok farklı bir alanda olmuş olabilirdi.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here