Grigori Perelman Kimdir?

0
1014

Grigori Perelman Kimdir?

Tarih 2000’i gösterdiği zaman Clay Matematik Enstitüsü o zamana kadar çözüm getirilemeyen ve ayrıca ‘’bin yılın soruları’’ olarak adlandırılan milenyum sorularını ayrı ayrı hepsinin başına para ödülü koyarak dünyaya duyurmuştur.  Öyle ki bu sorulardan birisi bir üniversite mezununun bile zor anlayabileceği, matematiğin, topoloji alanının hatta evrenin denilebilecek kadar büyük bir problem olan Poincare Varsayımıdır. Bu varsayım, Henri Poicare tarafından 1904 yılın da ortaya atmış olduğu bu akıl almaz soruyu Griogori Perelmen’in 2002 yılın da çözmesi gayet ilginç enstantaneler serisinin henüz ilk adımı olacaktır.

Grigori Perelman, St. Petersburg’da yer alan Steklov Enstitüsü için de matematik doktoru unvanını sürdürdüğü zamanlar da kendisinin asıl alanı olan topolojinin en zor sorusu olarak kabul edilen soruyu 33 sayfalık bir makale aracılığı ile yazarak internet üzerinden tüm dünyaya paylaşmıştır. Ama tabi ki gereken inancı ve saygıyı kendi çevresinden göremediği için fazlasıyla kendini kötü hissetmektedir. Tabi bu için de hissetmiş olduğu kırgınlığı tarihler 2006 yılını gösterdiği zaman layık görülmüş olduğu Fields ödülü sayesin de unutacaktır. Her dönem de olduğu gibi başarılı bir bilim insanının yanın da kimse olmamıştır. Çünkü Grigori Perelme’a hiç kimse inanmamıştır.

Yıllarını bu sorular için vermiş olan birçok profesörlerin, ayrıca fazlasıylar IQ seviyesine sahip olan matematikçilerin bu soruyu çözememesine karşın Dr. Perelmen’in çözmüş olması haliyle herkesin zoruna gitmiş bir durum idi. Hatta ve hatta aynı oda da kaldığı tüm meslektaşları da bunun içindeydiler. Grigori Perelmen çözümü 2002 yılın da yapıp kamuoyuna sunmasının ardından dört senelik dışlanış yaşaması kaçınılmaz olacaktır. Tabi 2006 yılına kadar. Bu tarihte konusunda uzman olanların bile anlamakta zorluk çektiği Grigori Perelmen çözümünün resmi bir şekil de doğruluğu kanıtlanmıştır.

Bu başarı ile Fields ödülüne layık görülmüştür ama Dr. Perelmen bu ödülü kabul etmemiştir. Böylesine yüksek bir mertebeden gelen ödülü geri çevirerek reddeden ilk canlı olarak tarihe geçmiştir. Bu ödül beraberin de 1 milyon doları da sürüklemiştir. Bundan 6 yıl önce milenyum ödülüne layık görülmesine rağmen yine reddetmiştir.

Grigori Perelman Kimdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here