Gürcistan’dan Nasıl Araba Alınır?

0
281

Gürcistan’dan Nasıl Araba Alınır?


Ülkemizde araba fiyatları oldukça yüksek olduğundan dolayı herkes farklı alternatifleri arıyor ve 1600 cc üzeri araçlarında vergileri oldukça yüksek olduğundan Gürcistan’dan araç almaya başladı peki bu araçları nasıl alıyorlar nasıl ülkemizde satıyorlar bunların hepsini teker teker anlatacağız.

Gürcistan araba siteleri göz attığımızda ikinci el araba fiyatları bizim ülkemizdeki araç fiyatların yarısı olduğunu görmekteyiz. Gürcistan araba fiyatları oldukça düşüktür ve genelde alman marka arabaların daha ucuz olduğunu görmekteyiz. Bunun nedeni ise Almanya da çok fazla araba markası olması ve alman vatandaşlarının da çok sık araç değiştirdiğinden ikinci el piyasası alman araçlarda oldukça ucuz olmaktadır.

Gürcistan’dan arabalar neden bu kadar düşük diye sorarsanız Almanya da tercih edilmeyen 7 – 10 yaşındaki ve 150 bin km geçmiş arabalar gelir düzeyi düşük ülkede arabanın fiyatının iki katı fiyatına satılmaktadır. Gürcistan’da bu arabaları üçüncü dünya ülkelerine pazarlamaktadır. Aslında Gürcistan’daki arabaların fiyatları Almanya ya göre baya yüksek ama bizim ülkemizde ÖTV ve vergiler oldukça yüksek olduğundan dolayı Gürcistan’daki arabalar bize çok düşük gelmektedir. Gürcistan araba fiyatları ikinci el piyasası için en uygun ülkedir.

Şimdi Gürcistan’dan araba nasıl getirilir onu inceleyelim. Öncelikle legal olarak ülkeye araç getirmek için Gürcistan’da oturma ve çalışma izniniz olmak zorunda. Eğer Gürcistan’da çalışıyorsanız ve bir şekilde aracı aldıysanız bunu ülkemize sokmanız için en az 185 gün orada çalışmanız gerekmektedir. Bu sadece Gürcistan için geçerli değil ister Almanya’da ister Bulgaristan’da olsun 185 gün çalıştığınız zaman aracınızı istediğiniz gibi hiç para vermeden 2 sene boyunca ülkemizde kalabilir.

Bu seçenekler oldukça zor bir araç için bu kadar zahmete girmek daha masraflı olur bunun için illegal yöntemlerle bu işi çözmeniz gerekecektir. İllegal yöntemlerin bir tanesi ise vekâlet yöntemidir bu yöntemle arabayı aldığınız kişi güvendiği bir kişi bulur ve o kişiye ekstra bin dolar vererek vekâlet alabilirsiniz. Diğer yöntem ise çift ruhsat yöntemidir. Çift ruhsat yöntemi Gürcistan’da olan bir açıktır. Gürcistan’da eski ruhsatı teslim etme zorunluluğu yoktur. Bu açık sayesinde Gürcistan’dan araba alabilirsiniz. Eğer sizde Gürcistan’dan araba almak istiyorsanız aklınıza takılan soruları yorum kısmana yazabilirsiniz.

[Toplam:3    Ortalama:5/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here