Hârizmî Kimdir?

0
1188

Hârizmî ya da diğer adıyla Ebû Ca’fer Muhammed bin Mûsâ el-Hârizmî.

Özbekistanın Harezm bölgesinde doğmuş Fars asıllı ilim ve bilim adamı. 780 yılında doğmuştur. İlim konusunda meraklı olan Ebû Ca’fer Muhammed bin Mûsâ el-Hârizmî gençliğinin ilk döneminde Bağdat’ta İleri Bilim Atmosferinin varlığını öğrenir ve hayallerini gerçekleştirmek üzere Bağdat’a gelir ve buraya yerleşerek hayatının geri kalanın burada geçirmeye karar verir. O dönemlerde Abbasi Halifesi olan Mem , Ebû Ca’fer Muhammed bin Mûsâ el-Hârizmî ‘nin öğrenme isteğini , ilmini gören halife Harezmi’yi  Eski Mısır, Mezopotamya ve Antik Yunanlara ait eserlerle zenginleştirilmiş Bağdat Saray Kütüphanesi’nin idaresiyle vazifelendirilir.

 

İleriki zamanlarda “El’Kitab’ül-Muhtasar fi Hısab’il Cebri ve’l-Mukabele” (Cebir ve Denklem Hesabı Üzerine Özet Kitap) yazarak bizlere cebir kelimesini kazandırmıştır. Bu kitap aynı zamanda doğunun ve batının ilk müstakil cebir kitabı olma özelliğini taşımaktadır.

Harezmi hakkında bilinmesi gereken önemli bilgilerden biri ise sıfır rakamını (0) ve x bilinmeyenini kullandığı bilinen ilk kişi olmasıdır.

840 yılında “cebirin babası” Harezmi vefat etmiştir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here