Hasan Sabbah Kimdir?

0
658

Hasan Sabbah Kimdir?


Hasan Sabbah Kimdir? Hasan Sabbah, tarihe Haşhaşiler tarikatının kurucusu olarak geçmiştir. İslamiyet’in İsmaililik mezhebi inancına bağlı olarak kurduğu tarikat ile Orta Çağ‘ın en güçlü ve en değişik liderlerinden biriydi. En büyük eseri hayatının 34 yılını geçirdiği ve yüzyıllar boyudur hala konuşula gelen Alamut kalesi olmuştur.

11. Yüz yılın ortalarında İran da ki Kum şehrinde dünyaya gelen Hasan Sabbah, gene İran da bulunan Rey şehrinde İslam eğitimi almıştır. İslami eğitimi tamamlandıktan sonra İsfahan, Azerbeycan, Silvan, Mezopotamya, Suriye ve Filistin kıyılarını takip ederek Mısıra gelmiş ve 3 sene boyunca Mısır da yaşamıştır. Ardından Kuzey Afrika ve oradan da Suriye’ye gitmiştir. Ardından son olarak tekrar İran’a dönen Sabbah, İran’ın kuzey bölgesinde kalan Deylem bölgesine gitmiş ve ilgisini çektiği için bu bölgede kalmıştır. Yerel halk tarafından bir çok mürit kazanan Sabbah en sonunda Elbruz Dağların da bulunan Alamut Kalesine yerleşmiştir.

Hasan Sabbah’ın En Büyük Eseri


Alamut Kalesi etrafındaki tüm vadiyi tamamen görebilen 2 bin metre yükseklikte olan ve çok sarp bir yola sahip bir kaledir. Sabbah kaleye vardığında Alevi Mehdi isimli bir hükümdar tarafından yönetilmekteydi. Halkı kendi tarafına alan Sabbah gizli bir hareket ile kaleyi ele geçirmiştir. Alamut Kalesi’nin erişilebilirliği oldukça güç olduğu için Sabbah tarikatını burada yerleştirmiş ve yıllar boyunca birbirinden cevahir suikastçıların yetiştirilmesini sağlamıştır. Kendi döneminde Büyük Selçuklu Devleti ve Abbasilere karşı yaklaşık 50  adet suikast gerçekleştirmiştir.

En büyük suikast olayı ise Nizamülmülk’ün öldürülmesidir. Ardından Melikşah’ın ölümü ise Büyük Selçuklu Devleti’nin taht kavgalarının başlangıcı olmuş ve devlet çöküş sürecine başlamıştır. 1124 yılında hastalanan Hasan Sabbah yerine geçmesi Buzrug Ummid’i halefi olarak seçmiştir. Aynı yıl içinde ise hayata veda etmiştir. Keskin zekalı, becerikli, aritmetik kabiliyeti olan aynı zamanda büyü ve astronomi ile ilgilenen kendini yetiştirebilmiş ve dönemin en güçlü hükümdarlarından biri olarak hayata veda etmiştir.

[Toplam:2    Ortalama:3/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here