Henry Ford Kimdir?

0
851

Henry Ford Kimdir?

Otomobil fabrikasi Ford Motor Company’i kurmuştur. Ford un otomobil üretimindeki taslağı sadece sanayi alanında değil kültürel alandaki gelişimlere de vesile olmuştur. 1879 yılında evinden ayrıldı ve makinistliği öğrenmek için Detroit e yerleşti.

Henry Ford Kimdir

Ford öğreniminden hemen sonra iş buldu ve benzin motorları üzerine çalışmalar yaptı. Clara Bryant ile evlendikten sonra bir kereste fabrikası ile maddi durumunu iyi bir hale getirdi. Thomas Alva Edison’in kurduğu Edison Illuminating Şirketi’de 1881 yılında mühendisliğe başladı. Dünyaca ünlü buluşçu Edison ile Ford sonraki yıllarda arkadaş oldular. Başmühendisliğe yükselişinden sonra benzin motorları için yeterince zaman ve para ayırabildi.

Quadricycle isimli aracın gelişimini tam 1896 yılında tamamladı. Söz konusu başarının ardından Edison Illuminating’den ayrılarak, başka yatırımcılarla birlikte 1899 senesinde Detroit Automobile Şirket’i kurdu. Kendi modellerinin üstünlüğünü göstermek amacıyla otomobillerini başarıyla diğer üreticilerin araçlarıyla rekabet etti.

Henry Ford Kimdir

Ancak 1901’de Detroit Automobile Company iflas etti. Henry Ford 1903 te 11 hissedar ile birlikte yirmi sekiz bin dolar sermaye ile Ford Motor Company’i kurdu. Model T 1908 de piyasaya sürüldü ve 1913 e kadar üne kavuştu. ABD de tüm caddelere ve sokaklara yayıldı. Aynı yıl fabrikalarında yürüyen bantlının üretimi başlatması verimliliği yüksek derecede çoğalttı.

Model T ile 1927 yılına kadar 15 milyon araç satıldı ve büyük bir rekor kırıldı. Bu rekor 45 yıl süre zirvede kaldı. Henry Ford’un çalışanlarına karşı özel bir tutumu vardı.

Henry Ford Kimdir

Çalışanların 1913 yılında sadece 8 saatlik çalışma gününe karşı aldıkları 5 US Dollar günlük ücret, 1918 yılında o zamana göre olağanüstü miktar olan tam 6 Dolara yükseldi. Ayrıca Ford çalışanlarına kara katılım arz ediyordu. Bu sayede çalışanlar işlerini daha büyük verim ve özveri ile yapıyorlardı. Otomobil üretiminin, bant teknolojisinin ve seri üretiminde kralı olarak bilinir.

 

Henry Ford Kimdir?

Henry Ford Kimdir

Çiftçi çocuğu, makinist çırağı, keresteci, mühendis ve dahi işadamı… Henry, bir tek bant üretimini yapsaydı bile ekonomi tarihinde önemli bir yere sahip olurdu. Ancak biz onu daha çok Ford şirketinin kurucusu bir kişi olarak biliyoruz. Aslında tüm servetini geliştirdiği bir fikre borçlu… Sadece o mu? Bant üretiminin bu kadar yayılması sayesinde tüm dünyadaki fabrikalarda verimliliğin artışıyla, binlerce fabrikatör servetini o fikre borçlu.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here