Hipokrat Kimdir?

0
924

Hipokrat Kimdir?

Hipokrat  MÖ 460 yılında doğmuştur. Tıbbın babası olarak bilinen hekim kendisidir. Günümüzde bile tıpla ilgisi olmayan çoğu insana Hipokrat kimdir diye sorduğumuz da en azından ufakta olsa bir bilgi alabiliriz. Hekim babası tarafından eğitilip birçok yerde de hekimlik yapmıştır.

Anadolu’nun kuzeyini gezdikten sonra İstanköy adasına geri dönerek hekimliğini devam ettirdi. O dönemde bilimsel gelişim ve felsefe ile sıkı bağı olan hekimlik ön planda idi. Bu gelişme Hippokrates ile doruğa çıktı. Kendine göre tıbbın ilk kuralı önce zarar verme ilkesidir.

Hipokrat Kimdir

Çağdaş eflatun bir eserinde Hipokrat’tan Koslu Asklepiades şeklinde bahsedilir. Hipokrat’ın öğrencilerini para alarak eğittiğinden bahseder. Eflatun, “Phaidros” isimli bir yapıtında ise Hipokrat’tan bahsederek onun tıbba felsefi bir bakış getirmiş ünlü bir Asklepiades olduğunu ayrıca insan vücudunu bir bütün olarak ele aldığını anlatmaktadır.

Aristoteles’in öğrencisi olan Menon ise makalesinde tıbbın tarihinde Hipokrat’ın hastalıkların sebebi konusundaki görüşlerine ayrıca yer verir. Menon’un aktardıklarına göre, Hipokrat’ın temel hastalık kuramı; kötü beslenme sonucunda sindirilmemiş bazı atıkların bir çeşit buhar çıkardığı, bu buharın vücuttan atılmayıp hastalıklara sebep olduğu şeklindedir. Hipokrates tarafından yazıldığı kabul edilen Hipokrat’ın Toplu Yapıtları adlı kitabı milattan sonra 10. yüzyıldan kalmıştır. Arap ve Avrupa tıbbına da yararı fazladır. Bu kitapta batıl inançlar, büyülü yöntemler reddedilmiş ve bir bilim dalı olan tıbbın ilkeleri öğretilmiştir. Hipokrat’ın çağında hekimler Asklepiadlar denen loncalarda toplanırdı ve hekimlik babadan oğula öğretilirdi. Genç hekimler loncaya dâhil olurken günümüzde bile var olan fakat bazı değişikliklerin yapıldığı ünlü Hipokrat Yemini’ni ederlerdi.

Hipokrat Kimdir?

Eski Hipokrat Yemini’nde tıp tanrısı olarak bilinen Asklepios için yemin edilirken, yeni yeminde ise kutsal inançlar için yemin edilir. Hipokrat’ın ölümünün üzerine Kos Adası Hekimlik Okulu’nun bütün buluşları Hipokrat’a adanmıştır. Bunların hepsi değilse de büyük bir kısmının onun buluşu olduğuna inanılır. Örneğin bazı hastalıkları Hipokrat ilk defa tanımlamış, Çomak Parmak adlı bir hastalığa Hipokratik parmaklar denmekte. Çünkü ilk defa Hipokrat bu hastalığı tanımlamıştır. Diğer tanımladığı hastalıklardan bazıları ise akciğer kanseri, siyanotik kalp hastalığıdır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here