Hulusi Behçet Kimdir?

0
740

Hulusi Behçet Kimdir?

Hulusi Behçet, 1889 ve 1948 yılları arasın da yaşamış Türk dermatoloji uzmanı ve bilim adamıdır. Takvimler 197 senesini gösterdiği zaman bir kan damarı enflamasyonu hastalığı olarak bilinen ve bugün bile Behçet hastalığı olarak anılan hastalığı tarif eden ilk bilim adamıdır. Aslında Hulusi Behçet zor ve ağır bir çocukluk geçirmiştir. Daha çok küçük yaşlar da annesini kaybetmesinin üzerine büyükannesinin yardımı ile büyümüştür. Babasının bazı işleri sebebi ile ilköğrenimini Şam’da bitirmiştir.

Burada Latince, Almanca ve Fransızca dillerine hâkim olmuştur. Tıp bilgisini ve öğrenimini de Gülhane Askeri Tıp Akademisi üzerinden almıştır. Çünkü o dönemler göz önüne alındığı vakit Osmanlı Devleti’nde sivil olarak tıp eğitimi almak imkânsız gibi bir şeydi. Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nden 1910 yılın da mezun oldu ve dört yıl kadar cinsel yol ile bulaşan hastalıklar konusun da ve dermatoloji alanın da ihtisas yapmıştır.
I. Dünya Savaşı devam eder iken Edirne üzerinde ki askeri hastane için de dermatoloji ve zührevi hastalıkların da görev alarak uzman bir şekilde çalışmıştır. Bu dönemin ardından ise tıbbi bilgi kapasitesini daha da arttırmak amacı ile Budapeşte ve Berlin gibi önemli kentlere gitmiştir. Buralar da kendi alanın da uzman ve ünlü meslektaşları ile de tanışma şansını yakalamıştır. Burada iyi bir eğitim aldıktan sonra Türkiye’ye dönüş yaparak ilk olarak Hasköy Cinsel Hastalıkları Hastanesi’nde sonrasında da Vakıf Gureba Hastanesi’nde çalışmaya başlamıştır.

Tabi Hasköy Cinsel Hastalıklar Hastanesi’nde başhekim olarak görev yapmıştır.
Bu dönem için de İstanbul Tıp Fakültesi’ne bağlı olan bir hastanede de profesörlük görevini de üstlenmiştir. Yıllar 1923 olduğunda ise Hulusi Behçet ünlü bir diplomatın kızı olarak bilinen Refika Davaz ile hayat arkadaşı olmuştur. Bu evlilik üzerinden bir kızı vardır. Birçok uluslararası kongre için makaleler yazmış ve bu makalelerde birden fazla bilimsel dergiler de yayınlanmıştır. Bu konu çerçevesin de ünlü Alman patolojicisi Profesör Doktor, Hulusi Behçet için: ‘’ Hulusi Behçet gerçekten dünya çapın da bir adamı ama maalesef Türkiye’de aynı şeyi söylemek mümkün değil’’ demiştir.

Hulusi Behçet Kimdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here