İbn-i Sina Kimdir?

0
756

İbn-i Sina Kimdir?

İbn-i Sina 980 yılında Buhara yakınlarındaki Akşama şehrinde doğmuştur. Öğrencisi Cocani’nin yazmış olduğu kitaba göre doğum yılı 979 de olabilir. Babası Abdullah, Samani İmparatorluğu’nun önemli kenti Belh’ten gelen saygı değer bir bilim insanıydı. Buhara’da iyi bir eğitim almıştır. Olağanüstü zekâsı ve hafızası da bu konuda ona çok yardımcı olacaktır. 14 yaşındayken öğretmenlerini geçmeye başlamıştır. 16 yaşında tıp eğitimi aldı ve bu konudaki bilgileri sadece öğrenmedi yeni tedavi yöntemleri de geliştirdi. 19 yaşında doktor ünvanı kazandı ve ücret almadan hastaları tedavi etmeye başladı.

İbn-i Sina ilk önce 997 yılında kötü bir hastalıktan kurtardığı Emir’in yanında çalıştı. Bu hizmetinin karşılığı olarak aldığı en büyük ödül Samanilerin resmi kütüphanesinden istediği kadar yararlanabilmek oldu. Kütüphanede kısa süre sonra çıkan yangından düşmanları onu kundakçılık yapmakla suçladı. 22 yaşındayken babası öldü. 1004 yılının son ayında Samani Hanedanlığı sona erdi. İbn-i Sina ise Gazneli Mahmut’un teklifini geri çevirdi ve batıya, Ürgenç şehrine gitti.

Buradaki vezir bilimi seviyordu ve ona küçük olsa da bir maaş verdi. Yeteneklerini kullanacak yer arayan İbn-i Sina Merv şehrinden Nişabur’a ve Horasan sınırlarına kadar olan alanı adım adım gezdi. Kendisi de şair ve bilimi seven ve İbn-i Sina’ya barınak sağlayan hükümdar bu arada çıkan ayaklanmada yaşamını kaybetti. İbn-i Sina’nın kendi de ağır bir hastalığa yakalanmıştı. Sonunda Hazar Denizinin kıyısındaki Gorgan’da eski bir dostuna rastladı. Onun yanına yerleşti ve bu şehirde astronomi ve mantık dersleri vermeye başladı. Kanun kitabını da bu dönemde yazmıştır.

Daha sonra Rey şehrinde ve Kazvin’de çalıştı. Yeni eserler çıkarmaya da orada devam ediyordu. İsfahan valisinin yanına yaşamaya başladı. Bunu öğrenen Hamadan emiri İbn-i Sina’yı yakalattı ve alıkoydu. Savaş bittikten sonra Hamadan emirinin hizmetinde çalışmaya başladı.

 İbn-i Sina Kimdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here