İlk Programlama Dili Hangi Programlama Diliyle Yazıldı?

0
942

İlk programlama dili hangi programlama dili ile yazıldı?

Bu soru bir çok çelişki barındırsa da cevabı sizleri aydınlatacak türden.
Ilk önce sorulan sorudaki çelişkileri ortadan kaldıralım;

İlk çelişki; Assembly dilinden öncesi olduğu için şimdilerde çok meşhur olan “programlama dili yazmak için programlama dili gerekir” varsayımı geçersiz olur.

İkinci çelişki ise ilk programlama dilinden önceki zamanda programlama dili yoktu o yüzden o programlama dili herhangi bir programlama dili ile herhangi bir şekilde yazılamazdı.
Bu durum birazcık “Dede Paradoksu” nu andırıyor.(Bir sonraki yazımızda Dede Paradoksundan bahsedeceğiz)

Şimdi asıl sorumuzun cevabına geçelim;

İlk dil binary olarak 1010100101101 gibi işlemci komutlarını ramlere yükleyip “instruction pointer” ı bu adrese sıçratarak uygulama çalıştırarak başlamış oldu. Sonraları bu adımlar makine kodu ile “MOV,CPY” gibi basit zannedilen assembly diline dönüştü ve two pass compiler ilk olarak o zaman icat edilmiş oldu.
Ancak bu işin devrimi assembly kodlarıyla üretilmiş aşırı detaylı ve üzerinde çok fazla düşünülmüş, bir o kadar emek harcanmış C diliyle oldu. Internet aleminde dolaşan söylentilere göre bilinen bütün yazılım dilleri C diliyle üretildi ki bu kulağa çok mantıklı geliyor çünkü C dili o kadar gelişmiş ve kompleksdi ki bu dillerin yazımı mümkün olarak gözüküyordu ve resmi olarak birden fazla dil C diliyle üretildi.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here