İmza Sirküsü Nedir ?

0
390

İmza Sirküsü Nedir ?

İmza sirküsü, kelime anlamı olarak bir kurum, kuruluş ya da bir ticari işletmenin temsilcisinin, imza atma konusunda yetkili olduğunu ifade eden ve imza örneklerini içeren resmi belgedir. İmza sirküsüyle ilgili çok şey duyulmakta, bazı durumlarda bu belge talep edilmekte ancak imza sirküsünün ne işe yaradığı, ne alanlarda kullanıldığı tam olarak bilinememektedir.

İmza Sirküsü Ne İşe Yarar?

İmza ile ilgili yetkileri ifade eden ve örnekler için belge, noter tarafından onaylanan resmi bir belgedir. Noter tarafından onaylanmayanlar, resmiyet kazanmaz ve resmi işlemlerde kullanılamaz. Tam olarak ne işe yaradığına gelince, bir kişinin bir alanda imza vermede yetkili olduğu anlamı taşır.

Örnek olarak, bir firmada yetkili müdüre ait imza sirküsünde, bu müdüre ait imza örnekleri bulunur ve belge müdürün imzada yetkili olduğu anlamını taşır. Bu nedenle, özellikle ticari işlerde büyük bir önem taşımaktadır.

İmza sirküsünün asıl amacı, yetkili kişilerin attığı imzaların yasal değere sahip olduğunu göstermek ve bu kişileri güven altına almaktır. Dolandırıcılığa karşı büyük bir önlem oluşturan bu belge içinde, yetkili kişinin birden fazla imza örneği, noter onayı, yetkili kişinin firma veya işlemle alakalı yetkisi olduğunu ifade eden ibareler bulunur.

Yetki ibaresi ve imza örnekleri taşıyan belgenin, ne işe yaradığı, hangi alanlarda kullanıldığı ve çıkartılması için hangi evrakların gerekli olduğu merak edilmektedir. Ticari işlerde kullanılan imza sirküsünün fiyatı da, sirkü ile ilgili merak edilen konular arasındadır. İmza sirküsü fiyatı ne kadardır?

İmza Sirküsü Fiyatı

İmza sirküleri ücreti, yıldan yıla değişiklik göstermektedir. Noterin onaylaması gereken ve noter onaylandığında resmiyet kazanan bu belgenin ücreti, 2017 yılında, tek nüsha için 62,8 TL, iki nüsha için 99,70 TL ve üç nüsha için 137,23 TL olarak belirlenmiştir.

İmza Sirküsü Çıkarmak İçin Gerekli Evraklar

İmza sirküleri için merak edilen konulardan bir tanesi de, bu sirkünün nasıl çıkarıldığı ile ilgili olmaktadır. İmza sirküsü çıkarmak için gerekli evraklar nelerdir? Sirkü almak için, kurumun kayıtlı olduğu yerin ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, istenen kişinin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi gerekli olmaktadır.

Kaynak : https://finansbilgisi.net/imza-sirkusu-nedir

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here