İnşaat Mühendisliği Maaşları ve İş Olanakları

4
893

İnşaat Mühendisliği Maaşları

İnşaat mühendisliği maaşları gerek kamu kurumlarında gerekse özel sektörde iş olanakları yüksek olan bir meslektir. Çalışma şartları kadar maaşlarda bu iki seçenekte farklılıklar göstermektedir. İnşaat mühendisi maaşları da kamu ve özel sektör olarak farklılık gösterir. Kamu kurumlarında anayasanın 2 maddesine uyarınca ya da aile şartlarına göre maaşlarda artış gösterir. Özel sektörde ise üniversiteye girdiğiniz sıralama, mezun olduğunuz üniversite ve yabancı dillere göre maaşlarda artış ve azalma gösterebilir.

Kamu Kurumlarında İnşaat Mühendisliği Maaşları

Kamu da inşaat mühendisliği maaşları 657 ve 399 sayılı kanunlar başta olmak üzere 400 TL civarında bir fark gösterir. 399 sayılı kanuna tabi bir mühendis yani sözleşmeli mühendis 3300-3700 TL arasında bir maaş alır. 657 sayılı kanuna tabi bir mühendis ise 3000-3400 TL arasında bir maaş alır. Bunlara ek olarak inşaat mühendisliği maaşları devlet kurumları arasında değişiklik gösterebilir. Saha da yani inşaat yapılan yerlerde (DSİ, Karayolları vs.) görev yapan mühendisler taban maaşından 500-1600 TL arasında ek bir ücret alır.

Üniversitelerinde doktora ya da yüksek lisans yapan inşaat mühendisleri maaşlarına ek olarak 105-280 TL arasında bir ücret alır. Eğer bir mühendis yabancı dil biliyorsa, maaşına ek 110 TL alır. Bu ücret 190 ve 280 TL olarak ta farklılık gösterir(dil seviyesi). Evli bir inşaat mühendisinin eşi çalışmıyorsa aldığı maaşa ek olarak 105-190 TL arası eğer çocuğu varsa her kız çocuğu için 25, erkek çocuk için 20 TL ek ücret alır.

Bir inşaat mühendisi üniversite de eğitmen olarak kalmak isterse 2850-3100 TL arası bir maaş alır, bu maaşı rütbesine göre artış gösterebilir. İnşaat mühendisliği kamu da yönetici olunduğu takdirde(başkan, müdür ve yardımcıları) taban maaşına ek bir ücret alır.

Özel Sektörde İnşaat Mühendisliği Maaşları


İnşaat mühendisliği maaşları çalıştığınız şirketlere göre farklılık gösterir ama temel koşullar şöyledir; Özel bir şirketin inşaat şantiyesinde göreve başlayan mühendis 2000-3500 TL arası bir maaş alır, eğer Mühendisin 5 yıllık tecrübesi varsa bu maaş 3500-5000 TL arasında farklılık gösterir. Özel bir şirketin “İş güvenliği uzmanı” olan mühendis rütbeye göre 2250-3250 TL arasında maaş alır.

İnşaat mühendisliği yapı denetim ve proje şirketlerinde oldukça azalır. Bu şirketlerde çalışan mühendisler 1400-2500 TL arasında bir maaş alır.

İnşaat Mühendisliği Nedir ?


İnşaat mühendisleri var olan inşaat malzemelerini kendi eğitimi ile aldığı bilgiyi kullanarak bir araya getirir. Yaşam alanlarımızın, köprü yol hava alanı bina demiryolu ray sistemleri, su kanalları metro gibi bir çok alanda faal olarak plan program yapabilen ve yapıların oluşumu için gerekli projeleri hazırlayabilen kişilere inşaat mühendisi denir. Bu açıdan bakıldığında yapıların sağlamlığı estetiği ile yine inşaat mühendisleri ilgilenir. Diğer mühendislik dallar olan su ürünleri mühendisliği ulaştırma mühendisliği malzeme mühendisliği alanlarını da kapsayan inşaat mühendisliği programına yazılan öğrenciler geleceğin yaşam alanlarının şekillenmesinde karar veren ve tasarım yapan kişiler olarak önem arz ediyor.

İnşaat Mühendisliği Mezunları Hangi Alanda Çalışırlar ?


  • Havayolu
  • Karayolu
  • Demir yolu
  • Yapı inşaat
  • Kooperatif inşaat
  • Köprüler

Başlıca çalışma alanlarıdır. 

İnşaat Mühendisliği Geleceği ?


Bu mühendislik dalından mezun olanların geleceği, iş bulma imkanı ve değişik sektörlerde çalışma imkanı fazladır. İnşaat sektörünün çok geliştiği gelişen Türkiye’mizde inşaat mühendislerine olan ihtiyaç daima devam edecektir. İnşaat mühendisleri şantiyede ve masa başında faal olarak çalışırlar.

En düşük inşaat mühendisi maaşı 3000 lira ile 3500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörlerde çalışan deneyimli bir inşaat mühendisi maaşı 3500 ile 10.000 lira arasında değişebilir. Yabancı dil tazminatı, varsa yüksek lisans ve doktora yapanlar için eğitim tazminatı da aylık maaşlara yansımaktadır. Ayrıca evli iseler ve eşleri çalışmıyor ise yine asgari geçim indirimleri almaktadırlar.

İnşaat Mühendisliği Kaç Puanla Öğrenci Alır ?


Boğaziçi Üniversitesi İngilizce programı 2016 yılında 497-524 puan aralığında öğrenci alınmıştır. Öğrenciler MF-4 puan türüne göre alınmaktadır. İTÜ 467 puan ile 497 puan aralığında İngilizce inşaat mühendisliği programına öğrenci almıştır.

İnşaat Mühendisliği KPSS Kadroları ?


KPSS puanları biraz yüksek olan inşaat mühendisleri En düşük İnşaat Mühendisliği DGS taban Puanları 86 puan olarak gerçekleşmiştir. Sektörün eleman açığının yıllardır sürmesi ve bu açığın hala kapanmaması inşaat mühendislerine kamu dışında özel kuruluşlarda da iş imkanı sunmaktadır. En çok mühendis alım ilanları açan özel şirketlerin yanı sıra geçtiğimiz yıl 675 inşaat mühendisi alımı kamu kuruluşları için gerçekleşmişti.

4 YORUMLAR

  1. İnşaat mühendisliği okuyupta devlette çalışıyorsan eğer 4,5 bin civarında maaş alındığını biliyorum. Ama söz konusu özel sektör olunca bu işler değişiyor. Devlet en çok inşaat mühendisi alır ki devlete gerek olduğunu düşünmüyorum bile kendini geliştiren aktif biri ve inşaat çevresi varsa yemin ediyorum bir benim diyen bir uzman doktoru katlar. Ayrıca inşaat mühendisinin imza yetkilerini kullanırsa yine ayrıyeten para kaldırır. Bu meslekte herşey size bağlı bunu unutmayın. Kesinlikle küçümsemiyorum. Büyük düşünün ki büyük şeyler yapın. Yükselmek istiyorsanız inşaat bunu en kolay yapacağınız sektör.

  2. Maaşlar çok abartılmış hangi inşaatçı 3000ile başlar asgari veya biraz üstünde başlar kişinin kapasitesine kendini geliştirmesine göre artar

  3. Maaşlar çok abartılmış hangi inşaatçı 3000ile başlar asgari veya biraz üstünde başlar kişinin kapasitesine kendini geliştirmesine göre artar

  4. İnşaat mühendisliği okuyupta devlette çalışıyorsan eğer 4,5 bin civarında maaş alındığını biliyorum. Ama söz konusu özel sektör olunca bu işler değişiyor. Devlet en çok inşaat mühendisi alır ki devlete gerek olduğunu düşünmüyorum bile kendini geliştiren aktif biri ve inşaat çevresi varsa yemin ediyorum bir benim diyen bir uzman doktoru katlar. Ayrıca inşaat mühendisinin imza yetkilerini kullanırsa yine ayrıyeten para kaldırır. Bu meslekte herşey size bağlı bunu unutmayın. Kesinlikle küçümsemiyorum. Büyük düşünün ki büyük şeyler yapın. Yükselmek istiyorsanız inşaat bunu en kolay yapacağınız sektör.

CEVAP VER