İpek Yolu Nedir? Nerelerden Geçer ?

1
1066

     

 “İpek Yolu” deyince uzak ve uzunca süren yolculukların güzelliği ve kilometrelerce uzaklıktaki ülkelerin egzotikliği kokuyor. Ama bunu arkasında ilk önce coğrafyacıların pusula kavgası, kervancı basıların ve gözü pek denizcilerin büyük cesareti, tüccarların ve politikacıların akıllı hesapları vardır.

İpek Yolu Nedir?


       İpek Yolu ilk olarak Doğu ülkelerinden sağlanan baharat ve ipek gibi ürünleri mısır, roma gibi büyük ülkelere ulaştıran bir ticaret yoludur. İsminden de anlaşılacağı gibi bu ticaret yoluyla en önemli taşınan ürün ipektir.

       İpek Yolu ticaretten başka çok önemli yollara da üstlenmiştir. İpek yolu ile taşınan ürünler ile Doğudan Batıya bir kültür taşınmış ve şuan ki medeniyetlerin oluşmasında büyük rolü vardır. İpek yolu güzergâhında bulunan bütün ülkelerin kültürleri ekonomileri ve siyasi hayatları oldukça gelişmiştir. Yani İpek Yolu ile birlikte ipek, porselen ve kâğıt gibi ticaretle kıtalararası etkileşim ve kültür alışverişine neden olmuştur.

İpeğin Tarihçesi


       İpek Yolu’na adını veren içek ilk olarak Çin’de üretilmiştir. İpek, ipek böceği kosasından elde edilmektedir. M.Ö 3000 yıllarında ve M.Ö 1500 yıllarında rastlandığı ve o zamanlarda Çin hükümdarların mezarlarında ipek kumaşına rastlanmıştır. M.S 555 yıllarında ilk ipeği Çin’den Bizans’a ipek yolu ile getiriliştir ardından 7. yüzyılda İstanbul’dan Yunanistan’a ve Avrupa’ya taşınmıştır.


İpek ipliğinin bulunması ve bu kadar popüler olmasının tek nedeni süslenmek ve diğer insanların dikkatini çekmektir.

İpek Yolu Nerelerden Geçer ?


ipek-yolu-haritasi

 İpek Yolu ile ilgili ilk tarihi belgeler Romalılar ve Antik Yunan döneminden kalma belgeler ve kalıntılardır.

İpek Yolu’nun kuzeyinde Rusya’nın Don nehri ağzında başlamaktadır. Ardından o zamanlar Part İmparatorluğuna kadar yani günümüzde Türkmen Cumhuriyeti diye geçen bölgeye kadar gitmektedir.

İpek Yolu’nun güney rotasında Mezopotamya’dan başlar ve İran ve Afganistan sınırlarındaki Pamir Ovası’na kadar gitmektedir. Batıya giderken de Gaziantep taraflarından geçerek İzmir, Antalya, Trabzon gibi liman kentlerden Avrupa’ya taşınmaktadır.
İpek Yolu’nun tam bir başlangıç ve bitiş noktasını belirlemek mümkün değildir fakat temel olarak bu rotalar kullanılmaktadır ve bu rotaların çıkması bir anda olmamış, yüzyıllar boyunca bir birikim sonucunda meydana gelmiştir.

Anadolu’daki İpek Yolları


       Anadolu İpek Yolu için kritik bir noktaya sahiptir. Orta Çağda İpek Yolu Çin’den başlayıp Orta Asya’dan geçerek Anadolu’ya gelir ve burada Trakya üzerinden Avrupa’ya taşınır ayrıca Ege kıyılarında Efes ve Milet, Karadeniz’de Trabzon ve Sinop, Akdeniz’de ise Alanya ve Antalya gibi limanlardan Avrupa’ya uzanmaktadır.


       Selçuklular Anadolu’daki ticaret faaliyetlerini sürdürmeyi devam etmek için önceliklerle yabancılarla anlaşmalar yapmış ve onlara soygunlara ve başka zararlara karşı devlet güvencesi vermiştir ve ilk Devlet Sigorta Sistemini başlatmışlardır. Ayrıca gümrük vergilerinde indirimler yaparak ticareti geliştirmişlerdir.


       Kervansaraylar bu ticaret ortamında önemli konaklama merkezleridir. Issız yerlere kurulan, görünümleri kaleyi andıran, güzel taş süslemeleri ve gelişmiş tasarım ve mimarisiyle baya etkileyici olan kervansaraylar, gelen kişilerin mallarını pazarladıkları ve dinlendikleri yerlerdir ayrıca ordu sefer zamanında dinlenmesini sağlardı. İki kervansaray arası mesela 10 saati geçmeyen 30-40 km mesafelerde bulunurlardı ve içerisinde nalbant, hekim, baytar, hamam, çeşme, mescit gibi kısımları bulunmaktadır.

Zabıta Nasıl Olunur konumuzu okumanızı tavsiye ederiz

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

1 Yorum

  1. Evet güzel bir özet olmuş. İpek bizim için de önemli çünkü bu coğrafyada bir tarihimiz var. O yüzden tarihi anlamak için ipek yolunun güzergahını ve mantığını da kavramak gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here