Isaac Newton Kimdir?

0
1988

Isaac Newton Kimdir?

24 Aralık 1642 tarihinde annesi Hannah’ın doğum sancıları geldi. Gece yarısından birkaç saat sonra, Noel sabahına karşı, 25 Aralık 1642 tarihinde Newton doğdu. İngiltere’nin Grantham ilinin yakınında Woolsthorpe’da bir erken olarak dünyaya geldi. Newton çok zayıf bir çocuktu ve hatta ilk zamanlarında hayatta kalacağı şüpheliydi. Babası doğumdan önce vefat etti. Newton 4 yaşında iken annesi başka bir erkek ile evlendi ve yeni eşinin yanına taşındı. Annesi Newton’u anneannesinin yanına bıraktı.  Newton yedi yıl anneannesinin yanında yaşadı.

Isaac Newton Kimdir

Annesi, eşi 7 yıl sonra vefat edince, kendisine oldukça fazla bir miras kalarak geri oğluna döndü.12 yaşında Grantham’da King’s School’da Kralın Okulu eğitime başladı ve 1661 yılında bitirdi. Bir dönem annesi onu çiftçi yapmak istedi ve okuldan aldı. Fakat Newton çiftlik işine hiç ilgi duymadı.

 

Annesi Newton’u çiftlik işi ile uğraşıyor sanarken Newton aslında devamlı gökyüzünü gözlemliyor, kitaplar okuyor ve notlar yazıyordu. Sonunda annesini okula gitmesi için ve üniversiteye hazırlanması için ikna etti. Newton okula geri döndü. 19 yaşında iken bir eczacının üvey kızı olan Miss Storey ile nişanlandı, ama Newton’ın fazla dersleri sebebiyle ilişkileri son buldu.

Isaac Newton Kimdir

Newton yaşamı boyunca hiç evlenmedi, başka bir ilişkisi bilinmemekte olup bu ilişkiyi hep hatırladığı söylenmektedir. Newton, Galileo’nun deneyciliğini örnek görmüş ve deneyi doğayı araştırmanın ve bilimin yalnız yöntemi olarak görmüştür. Principia kitabının giriş bölümünde bilimin olması gereken hedefini şu şekilde belirtmiştir Olgulardan doğa ananın kuvvetlerini bulmak, sonra da bu kuvvetler desteğiyle diğer olaylara cevap bulmak. Önce olgulara gözlem yapılmalı, bu gözlemler sonucunda doğanın yasaları keşfedilmeli ve oluşturulan kuram olayları açıklayabilmelidir.

Isaac Newton Kimdir?

Isaac Newton Kimdir

Newton’a göre doğa matematiksel özelliklere sahip bölünmez küçük parçacıklardan yapılmış ve doğada her durum bu parçacıkların birleşmesiyle ve dağılmasıyla oluşmuştur. Newton’a göre bilimin hedefi deneyler ile beraber bu durumları matematiksel kuramlar ile genelleştirmektir. Newton’un matematikte bütün dallarda katkıları olmuştur. Özellikle analitik geometride eğrilerin teğetleri ya da eğrilerin oluşturduğu alanları hesaplamada yöntemler geliştirmiştir. Bu iki işlemin birbirlerine ters olduğunu söylemiştir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here