Isıl İşlem Nedir

0
1271

Isıl İşlem Nedir?

Isıl işlem metallerin sertlik özelliklerini arttırmak amacı ile uygulanan işlemlere verilen isimdir.

Genele bakacak olur isek metalleri belirli bir ısı da tavlar ve metallerin yapılarını istenildiği faza getirmek amacı ile yapılmaktadır. Metal elementi önce belli bir ısı da tavlanır sonra ani bir şekilde soğutulur ve bu şekilde granüller oda ısısın da termodinamik açısından dengesi olmayan bir faza hapis olma olayı meydana gelir.

ısıl işlem nedir

Bu bahsedilen faz genel de malzemenin çok daha güçlü ve kuvvetli mekanik özellikler gösterdiği fazdır. Isıl işlem de atılan teori pek bilinmese de sanayi devri yıllarından daha önceki zamanlar da pratiği bilinmekte ve uygulanmakta idi.

 

Buna basit ve anlaşılır bir örnek verecek olursak, demircilerin yaptığı kılıçların daha sağlam olması için dövme işlemi uyguladıktan sonra suya daldırarak ani soğuma etkisi basit bir ısıl işlem tekniğidir. Buna benzeyen başlıca diğer teknikler ise; kılıcın keskinliğinin sertliğinin ve aşınmaya karşı olan direncini gerekli olan diğer belirli metal eşyalarda da olmuştur. Karbonizasyon isimli teknik ise daha yenidir.

ısıl işlem nasıl yapılır

Sanayi devriminden sonra bulunmuştur ve günümüzde de kullanımı oldukça fazladır. Metallerin yüzeyi için geçerli olan özelliklerini arttırmak amacı ile kullanılan ısıl işlem tekniklerinden biridir. Bu teknikte ısıl işlemden geçecek olan metal karbon bakımından zengin durumda olan bir ortam da metalin yüzeyinden difüzyon sayesin de geçebileceği ısı da tutulur yani daha kolay bir dil ile bekletilir.

Isıl İşlem Nedir?

İşlem süresi duruma göre uzatılabilir. İstediğimiz sertlik derecesine göre bu süre artabilir. Difüzyon olayının doğası sebebi ile yüzeyinden derin kısmına doğru karbon konsantresi parabolik açıdan oldukça azalır.

ısım işlem nedir1

Bu nokta da efektif sertliği ve derinliği istenilen sertliğe ulaşmış olduğu yüzeyin derinliği denilebilir. Isıl işlemin uygulandığı maddenin aşınmaya olan dayanma gücü de artar ama ilginç bir şekilde ısıl işlemin uygulanmış olduğu madde eskisinden daha kırılgan olur. Eskisinden çok daha az dayanıklı olur. Yani ısıl işlemle madde yeni özellikler kazanır iken bazı özelliklerini de kaybeder. Bu sebepten dolayı kullanılacağı alanı gayet iyi bilmek gerekir.

Aşağida bir fabrikaya ait ısıl işlem anını izleyebilirsiniz

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here