İzafiyet Teorisi Nedir ?

1
693

İzafiyet Teorisi (Görelilik Yasası) Nedir ?


Evrenin anlaşılabilmesinde çok büyük bir pay sahibi olan Einstein, İzafiyet Teorisi ile birlikte bu bilinmezin anlaşılmasında çok ciddi katkılarda bulunmuştur. Teori karışıklıktan uzak olmakla beraber aşırı derecede düşündürücü ve basit bir teoridir. Yapılan deneyler sonucunda Einstein’in izafiyet teorisinin doğruluğu kanıtlanmıştır. Teori basit anlamda iki adet varsayımdan oluşmaktadır. İlk teori ışığın hiçbir zaman değişmeyeceğini ve ışık hızından daha hızlı hiçbir şey olmayacağını diğer teori ise fizik kurallarının her zaman ve her yerde her şartta aynı olduğudur.

Einstein İzafiyet Teorisi


Işık hızı her zaman aynı şekilde gözlemlenmektedir. Işık hızı gözlemlenirken ışığın kendi kaynağının hareketine bakılmaz. Gözlemleyen her kişi için ışık hızı aynı olacaktır. Aynı şekilde fizik kuralları içinde bu şartlar geçerlidir. Gözlem yapan kişinin durumu önem taşımamakta ve fizik kuralları her zaman aynı şekilde işleyecektir. Hareket halinde veya sabit duran bir zeminde olup olmamanız fark etmeyecektir ve fizik kuralları hiçbir şekilde değişiklik göstermezler.

Bu iki varsayım sonucuna bakıldığında ise Einstein’ın teorisi başlamaktadır. Buna göre eğer çok hızlı bir şekilde seyahat edecek olursanız veya yerçekimi’nin dünyadan çok daha güçlü şekilde var olduğu bir gezegene giderseniz, zaman sizin için çok daha yavaş akmaya başlar. Bu sadece kolunuzdaki saatin yavaşlığı anlamı taşımamaktadır. Çevrenizdeki size ait olan her şey de yavaşlayacaktır. Bir farklı sonuç ise sizin de bu yavaşlığın farkına varamayacağınız olmanızdır. Çünkü beynimizde nöro-sinaptik adı verilen hücreler bulunmakta ve bu da içinde bulunduğunuz zaman döngüsüne uyarak daha yavaş çalışmaya başlayacaktır. Siz, içinde yaşadığınız yavaşlığı anlayamayacak ama sizi izleyenler tarafından fark edilebilecektir.

İkizler paradoksu iki ikiz kardeşin aynı tarihte doğup büyüdüğünü kabul eder. Kardeşlerden biri uzaya gönderilir ve 5 yıl sonra geri döner. Bu durumda iki kardeş arasında bir yaş farkı meydana gelmektedir. Klasik fizikçiler tarafından paradoks olarak kabul edilen bu durum Einstein’a göre normal ve gerçekleşmesi gereken bir durumdur. Bu duruma ise İzafiyet Teorisi adını vermiştir. Bu ikiz kardeşin içinde yaşamış olduğu durumlar göz önüne alındığında konu tamamen olması gerektiği gibi sonuçlanmış kabul etmektedir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

1 Yorum

  1. Bilim adına yapılan her şey takdire şayandır. Tebrikler kolay gelsin.

    Bir de sizden ricam bilim ve teknoloji portalı olan sitemi takip etmeniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here