Jeoloji Mühendisliği Nedir ? Ne Kadar Maaş Alırlar ?

2
1530

Jeoloji Mühendisliği Nedir ?


   Çok eski bir mühendislik dalı olan Jeoloji Mühendisliği dünyamızın varoluşundan bu yana dünya yüzeyinde yer kabuğu olarak ifade edilen 100 km kalınlıktaki kabukta jeolojik değişimleri detaylı olarak inceleyen bir mühendislik dalıdır.

Jeoloji Mühendisliği Mezunları Hangi Alanda Çalışırlar ?


   Mühendislik dalının en büyük önemi yaşam alanları için inşa edilecek sağlam yer seçimini yapmaları ve bu çalışmaların teknolojik gelişimlere dayalı olarak hatasız yapılabilmelidir. Jeoloji mühendisleri aynı zamanda su kaynaklarını da arar. Doğal afetlerin risk değerlendirmelerini yapar, arazilerin kullanım planlarını hazırlarlar. Jeoloji mühendisleri özellikle kentsel dönüşümlerde ihtiyaç duyulan temel parametrelerin belirlenmesinde rol almaktadırlar. Barajların inşaatı karayollarının döşenmesi demiryolu enerji santrallerinin inşaatı için geoteknik ve jeolojik etütlerde jeoloji mühendislerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu programdan mezun olanlar, Enerji Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Maden İşleri Genel Müdürlüğü, belediyeler, il özel idareleri, Çevre Bakanlığı gibi birçok kurumda çalışabilirler.

Jeoloji Mühendisliği Geleceği ?


   Düşük puanlarla bu programa girmenin kolay olduğunu ancak derslerinin ağır olduğunu düşünen binlerce insan vardır. Bor madenleri kömür madenleri gibi maden yataklarına yönelen jeoloji mühendisi kendi branşında çalışarak hatırı sayılır ücretler alabilir.

Jeoloji Mühendisliği Maaşı ?


   Ortalama olarak bir Jeoloji Mühendisi maaşı 200o bin liradan başlar. Bu fiyat 3000 liraya kadar çıkabilir.  Mesleği seçenlerin arazi koşullarında çalışmaktan hoşlanan kimseler olması gerekir. Kamu alanında çok az alımların gerçekleştiği bu meslek dalında ülke genelin her yıl beş bin mezun verilmektedir. Fakat özel sektörlerde Jeoloji Mühendisleri sık aranmaktadır. Güncel iş ilanları platformlarında hemen her gün yeni ilanlar açılmaktadır. Kendi alanında çalışma fırsatı bulamayan Jeoloji Mühendisleri farklı alanlarda lisans mezunu olarak çalışabilirler.

Jeoloji Mühendisliği Kaç Puanla Öğrenci Alır ?


   ODTÜ 2016 yılında İngilizce programına MF-4 puan türünden 376-410 puan aralığında öğrenci almıştır. Karadeniz Teknik Üniversitesi aynı puanla 239-258 puan aralığında öğrenci almıştır. Jeoloji Mühendisliği KPSS kadroları son derece düşüktür. Alımların çok az olması ve mezun sayısının çok fazla olması nedeni ile 90 puan üstünde puan almak gerekebilir. Jeoloji Mühendisliği DGS taban Puanları ise 263 ile 232 puan aralığında olmuştur.

[Toplam:2    Ortalama:2.5/5]

2 YORUMLAR

  1. bu iş maaş için yapmanın dışında bence zevk için yapılabilecek en güzel işlerden biri, maaş yanında promosyon gibi bence. Hep hayalimdeki meslek ve filmlerde hep imrendiğim bi iş jeoloji mühendisliği (mühendis olmak gerektiğinide bilmiyordum 🙂 )

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here