John Forbes Nash Kimdir?

0
830

John Forbes Nash Kimdir?

John Forbes Nash ABD’li matematikçi olarak ismini duyurmuştur. Eğitim durumu olarak; Lisans eğitimini ve yüksek lisans eğitimini Carnegie Teknoloji Enstitüsü ile ders çalışma gereksinimi duymaksızın dereceyle bitirmiştir. Ardından ise doktora yapmak amacı ile Princeton Üniversitesine gitmiştir. Henüz daha 21 yaşın da oluşturmuş olduğu doktora tezi, ‘’oyun teorisi’’, kendisine uzun seneler sonra yani 1994’te Nobel Ekonomi Ödülünü kazandırmıştı. Genç beyin, John Von Neumann’ın icat etmiş olduğu oyun teorisinde ki sorunları çözerek kullanılır bir hale getirdi.

30 yaşına gelene kadar gayet parlak, açık ve dikkatleri üzerine çeken kişiliği sayesin de hızla başarı merdivenini tırmanarak matematik camiasın da önde gelen bir isim oldu. Eşi olan Alicia Larde ile MIT’te profesörlük yapar iken tanıştı. Eşi o zamanlar da sadece bir fizik öğrencisi idi. John’un şizofreni problemleri henüz baş göstermeden önce bu çiftin bir oğlu oldu. Ayrıca Nash, soğuk savaş dönemin de harika bir görev ile ordu da şifre çözücü görevini üstlenmiştir. Bu şizofreni hastalığının ilk gösterdiği belirtiler 1958 senesin de kendisini gösterdi. Odasın da yalnız kalmasına rağmen, bir oda arkadaşı olduğundan bahsederek çevresinde ki insanları korkutmuştu. Hayali oda arkadaşı ile yapmış olduğu sohbetler ise kendisinin şizofren olduğunu ortaya koymuştur. Sonrasın da ise yine bu zor hastalığı kendi zekâsını kullanarak atlatma başarısı göstermiştir.

Çift, tarihler 1963’ü gösterdiği zaman boşandı ve ardından 7 yıl sonra tekrar birleşti. Bu tarihten sonra sürekli tartışıp geri barışan çift, kendilerini ‘’aynı çatı altında bulunan iki yabancı’’ olarak tanıtmıştı. John, 1994 yılın da kazandığı Nobel ile birlikte aralarını tekrar düzelttiler ve sene 2001’i gösterdiğin de tekrar evlendiler. John, 1966 ve 1945 seneleri içerisin de toplam 23 bilimsel çalışma yaparak bunları yayınladı. Ve iki adet kitap yazdı. Bu arada ‘’Hex’’ ve ‘’So Long Sucker’’ isimli iki popüler oyunun da yaratıcıları arasına ismini yazdırmıştır. Bunların yanı sıra da Princeton’ da Matematik dalı üzerine ciddi bir şekil de büyük adımlar atarak çalışmalar yaptı.

John Forbes Nash Kimdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here