Karakutu Nedir ? Ne İşe Yarar

0
891

Bildiğimiz gibi gün geçtikçe uçaklar ve bu benzeri hava taşıtları artmakta. Bu nedenle güç geçtikçe hava taşıt kazaları da artmakta. Olası kaza anını,uçakta anlık olarak oluşan hasarları ve hava taşıtı içerisindeki ses kayıtlarını inceleyen bir aygıt vardır. Bu aygıt karakutu olarak geçer.

Karakutunun birçok önemi vardır. Kokpit alanında ses kayıt cihazları ve uçağın bazı bölmelerinde bulunan veri kayıt cihazları vardır. Uçakta herhangi bir sorunda ve bir ters giden bir şeyler olduğunda veri kayıt cihazlarına bu durum kaydedilir. İşte karakutunun önemi burasıdır. Uçağın düşmesinin sebebini veya sebeplerini ortaya çıkarır ve bu sorunun bir daha yaşanmaması için alınacak önlemleri belirler.

En eski olarak yerleştirilen ilk karakutular 1960’dan sonra kullanılmaya başlandı. Bant üzerine kayıt yapılıyordu ve kayıt cihazları,veri kayıt aygıtları gelişmiş değildi. Karakutu sesleri gecikmeli olarak bant üzerinde işleniyordu ve bu bilgiler kayıt altına alınıyordu. Şimdi ki gibi karakutular o kadar güçlü ve dayanıklı değildi. Büyük kazalarda parçalara ayrılıyordu. Bunun sebebi hava taşıtlarının da yapıldığı malzemelere bağlı olabilir.

Bu sistem yaklaşık olarak 30 yıl kullanıldıktan sonra yeni bir devrim niteliğinde solid state diskler kullanılmaya başlandı. SSD disklerin temeli o zamanlar atılmıştır. SSD diskler bant üzerine kayıt yapmaktan 10 kat daha hızlıydı. Ayrıca kayıtlar garantiye alınıyordu ve bu yüzden çok güvenliydiler.

SSD disklerin hareket eden bir parçası yoktur. Hareketsiz olması avantajdır. Bakım hataları en aza düşer. Veri kayıtları ve ses kayıtları bant üzerinde ki gibi yavaş ve eksik olarak değil SSD diskler üzerine hızlı,güvenilir ve eksiksiz olarak yazılıyor.

Günümüzde bu teknoloji çok daha gelişmiş bir hal almıştır. Kokpit ses kayıtları hem karakutuya hem de hava alanı kulelerinin yetkililerine anlık olarak bildirebiliyor. Kulelere bildirme tüm uçaklarda olmasa bile bazı jet gibi hava taşıtlarında bulunuyor.

İşte karakutuya kaydedilen uçuş kayıtları ;

► Saat tarih dakika
► İrtifa kaybının olup olmadığı
► Sürat
► İvme
► Yer
► Tekerleklerin pozisyonu
► Yakıt sızıntısı ve durumu
► Uçak bilgileri
► Kanatlarda ki sorunlar ve hareketlilik
► Uçağın otomatik pilotta olup olmadığı
► Uçak yönü
► Egzoz kontrolündeki devre ısısı
► Flep’in pozisyonu

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here