Kopernik Kimdir?

0
1199

Kopernik Kimdir?


Kopernik Kimdir (Nicolaus Copernicus) modern astronominin kurucusu olarak bilinir. Polonya’da doğmuştur. Cracow üniversitesine gitti. Burada matematik ve optik üzerinde eğitim gördü ve çalıştı. İtalya’da amcasının zoruyla akademik hayatının geri kalan günlerini geçirmek üzere Frauenburg katedraline rahip oldu.

Bu pozisyonu sayesinde gücünün zirvesine erişti. Fakat devamlı öğrenci olarak kaldı. Boş zamanlarında resim çizdi ve yunanca şiirleri Latinceye çevirdi. Onun astronomiye olan üstün merakı giderek arttı ve en büyük ilgi alanı oldu. O araştırmalarını tek başına ve yardımsız yaptı.

Kopernik Kimdir

Gökyüzünü ve yıldızları katedralin duvarları arasındaki bir kuleden gözledi ve bu gözlemleri teleskop’ un icadına yüzlerce yıl varken çıplak gözle yaptı. 1530 yılında dünyanın kendi etrafında günde bir kere, güneşin etrafında ise yılda bir kere döndüğünü iddia ettiği büyük çalışmayı bitirdi. Bu o zamanlar inanılmaz önemli bir şeydi. Copernik’e kadar, batı insanları evrenin geriye kalanında hiçbir şey olmayan kapalı ve küresel bir şekilde olduğunu iddia ettiği Ptolemiac teorisine inanıyordu. O zamana kadar düşünürlerin aynı fikirde olduğu Claudius Ptolemy Alexandra’da yaşayan bir mısırlıydı Potelmy’e göre dünya; sabitlenmiş, hareketsiz ve evrenin merkezine yerleştirilmiş güneş dâhil her şey onun etrafında dönmekteydi.

Dünya düzdür inancı vardı. Bu insan doğasına çekici gelen bir teoriydi. İnsanın günlük gözlediklerine ve egosuna olumlu düşen bir şeydi. Copernik teorisini yayınlamakta acele etmedi.

Kopernik Kimdir

Teorinin birkaç astronom arasında gözlemlenerek, kendisine fikir vereceğini düşündü. Copernik’in araştırmaları, eğer genç bir adam bu araştırmaları 1939’da incelememiş olsaydı hiçbir zaman basılacak durumda olmayabilirdi. 66 yaşındaki bir rahibin yazısını okuyan ve ilgilenen kişi 25 yaşındaki Alman Profesör George Rheticus ‘du. Copernik’in yaptığı çalışmalarıyla birkaç hafta ilgilenmeyi tasarladı ama iki yıl boyunca teori üzerine çalıştı ve teoriden inanılmaz etkilendi. O zamana dek Copernik teoriyi yayınlamakta isteksiz duruyordu. Kilisenin teorisi hakkında ne söyleyeceğini çok umursamasa da o her şeyin muazzam olmasını isteyen ve 30 yıl teori üzerinde çalışmasına rağmen hiçbir zaman tamamlanmadığını düşünmekteydi.

Kopernik Hayatı


Copernik’e göre gözlemler sürekli tekrar edilmeliydi. İlginç olan dünyanın üç yüz yılının kaybına sebep olan elyazmaları 19. yüzyıl ortasında Prag‘da bulundu. Bu yazmalar gösterdi ki  Copernik teorisini devamlı gözden geçiriyordu. Bu yazmaların tamamı o zamanlar için bilge kişilerin kullandığı Latince diliyle yazılmıştı. Copernik 1543’de hayatını kaybetti ve hiçbir zaman çalışmalarının nasıl bir etki yarattığını asla öğrenemedi. Orta çağdan kalan batıl inançlara inanmıyordu. Copernik teorisi insanın, evrenin kendi için yaratılmadığını, yalnızca onun bir parçası olduğunu düşünmeye zorladı. Onun araştırmalarının en önemli yanı insanın evrene bakışını değiştirmiş olmasıydı.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here