Leonardo da Vinci Kimdir?

0
898

Leonardo da Vinci Kimdir?

Leonardo da Vinci Kimdir diye merak ediyorsanız nu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.Fiziksel teması sevmediği iddia edilir: “Üreme olayı ve bununla ilgili olan her şey o kadar mide bulandırıcı ki insanlar güzel yüzler ve duygusal eğilimler de olmasa çok kısa bir dönemde yok olacaktır” sözü daha sonra Freud tarafından analiz edilmiş ve Freud, Leonardo’nun frijit olduğuna hükmetmiştir.

 

1476’da, sevgilisi ile birlikte yaşarken 17 yaşında olan manken Jacopo Saltarelli ile sodomist ilişkisi olduğu sebebiyle adı belirsiz bir kişi tarafından suçlanmış. İki ay süren soruşturmanın sonucunda, Leonardo’nun babasının saygı değer konumunun da etkisiyle, aynı zamanda hiç şahit olmaması nedeniyle dava düşmüştür. Bu olayın üstüne Leonardo ve arkadaşları Floransa’daki bir örgüt tarafından belirli bir süre takip edildiler. İtalya’nın Rönesans döneminde kurulan sodomizmin bastırılmasına yönelik etkinlik gösteren bir örgüt olduğu Podesta yasal kayıtlarında da bulunmakta.

Leonardo da Vinci Kimdir

 

İl Salaino takma adıyla bilinen Gian Giacomo da Giorgio Vasari tarafından “Leonardo’nun çok hoşlandığı mükemmel kıvırcık saçları olan parlak ve güzel genç” olarak tanıtılmıştır. Il Salaino, 1490’da daha 10 yaşındayken Leonardo’nun yanında hizmetçiliğe başlamıştır.

 

 

 

 

Leonardo da Vinci Kimdir

Leonardo ve il Saliano ilişkisi “kolay” olarak nitelendirilmez. 1491’da Leonardo il Salaino’yu “hırsız, yalancı, pisboğaz ve inatçı” olarak nitelendirmiş ve onun hakkında “Küçük Şeytan” tarzında bir betimleme yapmıştır. Yine de, il Salaino 30 sene boyunca arkadaşı, hizmetçisi ve asistanı olarak Leonardo’nun hizmetinde kalmıştır. Leonardo, il Salaino’ya “Küçük Şeytan” olarak seslenmeye devam etmişti.

Leonardo’nun sanat defterinde çıplak olarak resmedilen il Salaino güzel ve kıvırcık saçlı bir genç olarak tarif edilir. Bazı sanatçılar, il Salaino’nun Vitruvius Adamı olduğunu düşünürler. 1506’da Leonardo, 15 yaşındaki Kont Melzi ile tanıştı. Melzi, Leonardo’nun kendine olan duygularını bir mektubunda çok tutkulu ve fazlasıyla yakıcı aşk olarak tanımlamıştır.

Leonardo da Vinci Kimdir

İl Salaino bu yıllarda Melzi’nin devamlı olarak Leonardo’nun yanında olmasını kabul etmek zorunda kalmıştı. Melzi, Leonardo’nun önce öğrencisi sonra da arkadaşı olmuştur. Ayrıca, Da Vinci’nin, Fransa’nın, kuruluşu çok öncelere dayanan Sion Tarikatı’na 1510-1519 yılları arasında başkan olduğu biliniyor. Leonardo’nun genç erkeklere karşı ilgisi 16. yüzyılda bile tartışma yaratmıştır. 1563 yılında Gian Lomazzo tarafından yazılmış olan Düşler Kitabında yer alan erkek aşkı uydurma bir diyalogda, Leonardo ana karakterlerden biri olarak bulunmuş ve “Bilin ki erkeklerin arasındaki aşk türlü dostluk duygularıyla erkekleri birleştiren bir erdemdir.

Bu olay onları daha erkeksi ve cesur hâle getirir” lafı Leonardo’nun ağzından sunulmuştur.

Leonardo’nun çalışmasından ve biyografisini yazan erken devir yazarlarından da anlaşıldığı gibi Leonardo dürüst ve ahlak konularında duyarlı bir bireydi. Yaşama karşı duyduğu saygı onun hiç olmazsa yaşamının bir döneminde vejetaryen olduğunu göstermekte.

 

Bir Rönesans Mühendisi-Mimarı-Anotomisti-Ressamı-Müzisyeni Leonardo Di Ser Piero Da Vinci

Leonardo Di Ser Piero Da Vinci Kimdir ?

İlk olarak hayatını incelemek istiyorum. Bunun yapmış olduğum araştırmalar ve okumuş olduğum dergilerden doğumu 15 Nisan 1452 tarihlidir ve gayrimeşru bir çocuktur. Çocukluğunu büyükanne ve büyükbabasının yanında geçirmiştir. Çocukluğundan itibaren iyi resimler yapmıştır. Soracaksınız şimdi neden anne veya babasının yanında büyümediğini size şunları yazayım, annesi Leonardo doğduktan kısa bir süre sonra evlenmiştir. Babası ise aynı şekilde sonradan evlenmiştir. Gayrimeşru bir çocuk olduğu için eğitim haklarından yararlanamamıştır. Eve gelen hocalar ile eğitimini evde almıştır. Art arda gelen büyükanne ve büyükbabasının ölümünden sonra 1466 tarihinde babasının yanına yerleşmiştir. Ancak pek sevilmezdi ailesi tarafından ancak bir kişi vardı ki onu çok severdi. Bu kişi ise amcasıdır.

 

Küçük yaşta yaptığı çizimleri babası dönemin ünlü ressam ve heykeltıraşlarından olan andrea del verrocchio gösterince andrea Leonardo’yu yanına çırak olarak aldı. Burada lorenzo di credi ve pietro perugino ile çalışma fırsatı yakaladı. Çıraklık yaptığı dönemde sadece resim yapmasını değil çeşitli enstrümanları çalmayı öğrendi. O kadar güzel öğrendi ki çok çok güzel çaldığı enstrümanları çalma konusunda uzman olmuştur. Floransa’yı 1488 yılında Milano dükü Sforza’nın yanına gitti. Burada sadece etkinlik düzenleme işi yapmadı. Dersler vermeye başladı. Kraliyet için binalar, silahlar üzerinde çalışmaları oldu.

1485-1490 yılları arasında doğa, mekanik, geometri, uçan makinelerin farklı olarak kilise, kale, kanal yapımı gibi mimari yapılar ile ilgilendi. Anatomi çalışmaları da vardı tabi bu kadar çok ilgi alanı olunca başladığı işleri tamamen bitirmemiştir. Biraz maymun iştahlı bir kişiliği vardır diyebiliriz.

 

1490-1495 yılları arasında deftere kaydetme alışkanlığı elde etti. Bu yıllar arasındaki çalışmalar, çizimler deftere kaydedilmiştir. Bu çizimler ve notlar, kişisel koleksiyoncular ve müzeler tarafından toplanmıştır. Bu toplayıcılardan Leonardo’nun hidrolik alanındaki not ve çizimlerini toplayan kişi Bill Gates’tir.

Leonardo Di Ser Piero Da Vinci Eserleri

İnsanlık tarihinin en iyi tablolarından sayılan mono Lisa tablosu Leonardo’ya aittir. Bu tabloya 1503 yılında başladığı sanılmakta olup o seneler İtalya’da koruyucu aradığı için İtalya’yı gezmiştir ancak mono Lisa tablosunu yanından ayırmamıştır. 1504 yılında babasının ölümü üzerine Floransa’ya tekrar dönmüştür. Miras için kardeşleri ile çok mücadele etmiştir ancak çabaları sonuçsuz kalmıştır. Bunun üzerine çok sevdiği amcası tüm mirasını Leonardo’ya bırakmıştır.

1506 yılında Leonardo, bir lombardiyo aristokratının 15 yaşındaki oğlu ile tanıştı ve hayatının sonuna kadar hem en iyi öğrencisi hem de en iyi arkadaşı oldu. 1490 yılında tanıştığı bu çocuğa salai adına taktı. Bu çocuk Leonardo’nun öğrencisi olarak bilinse de hiç eser vermemiştir.

Leonardo Di Ser Piero Da Vinci Hayatı

1513-1516 arasında Roma’da yaşamış, papa için geliştirilen birçok projede bulundu. Anatomi ve fizyoloji alanında çalışmalarını sürdürdü fakat papa, kadavralar üzerinde çalışmayı yasakladı.

1516 yılında koruyucusu olan giuliano de’ medici’nin ölümünün ardından 1. Francis’ten Fransa’nın başmühendis, baş ressam ve baş mimarı olması isteği ile Fransa’ya davet edildi. Paris’in güneybatısında yer alan, amboisa yakınlarında yer alan kraliyet sarayının hemen yanında konağa yerleşti. Leonardo’ya büyük hayranlık duyan kral sık sık ziyarete gelir ve sohbet ederdi.

Sağ koluna felç inen Leonardo da Vinci bu dönemde resimden çok bilim alanında çalışmalar yapmıştır. Yanında ise dostu melzi yardımcı olmaktaydı. Salai ise Fransa’ya gelince onu terk etmiştir.

Leonardo 2 Mayıs 1519’da amboisedeki evinde 67 yaşında hayata gözlerini yumdu. Mirasını ise yardımcısı ve dostu olan melziye bırakmıştır. Bir rivayete göre kralın kollarında ölmüş olduğu söylentisi vardır ancak kral 1 Mayısta uzak bir şehirde olduğu için bu durumu çürütmüş oluruz.

Geriye ne bıraktı peki binlerce proje, tablo ve birçok anatomik eser bırakmıştır. Peki, bu neye vesile oldu dersiniz her konuda dünya çapında gelişmelere makinelerin üretimi için kullanılan yöntemlerin temeline vesaire benden bu kadar bu konu ve daha fazla konuyu teknikbilimler.net adresinde bulabilirsiniz.

HALİL İBRAHİM ÖZDAL

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here