Libido Nedir ? Nasıl Arttırılır ?

2
1547

Libido Nedir ?


      Cinsel zevk hormonu olarak bilinen ve her canlıda bulunan libido nedir kavramı insanların yaşamında büyük bir öneme sahiptir. Karşı cinse olan tutkunun ve birliktelik arzusunun temel kaynağı olarak kaynaklardaki yerini alan libidoyu ilk olarak Sigmund Freud irdelemiştir. Onun görüşü çerçevesinde insan yapısı cinselliğin getirdiği durumlar ve olaylarla yakından ilişkilidir. Her insanın ilkel benliğinde libidosunun getirmiş olduğu doğal süreçler neticesinde davranışlarda bulunması normaldir. Bu durum ilişkilerin “doğru” ve “yanlış” şeklindeki kalıplara koyulmasını sağlamamalı, libido kavramının kişinin cinsel ihtiyaçlarını çocukluktan bugüne temsil edebileceği unutulmamalıdır. Temelde birbirinden farklı evrelerden meydana gelen ve insan yaşamını etkileyen libido ağızcıl evre, dışkıl evre, üretken evre gibi süreçler barındırmaktadır.

      Çocukluk dönemindeki ısırma ve emme durumları ağızcıl evreye bir örnektir. Dışkılama evresinde dışkılamanın getirdiği haz ilkesi esas alınmıştır. Üretken evre ise cinsel ihtiyaçların bir organın varlığının anlaşılmasıyla birlikte giderilme isteğinin olduğu evredir. Çocuklarda libido kavramının ortaya çıkışı ağırlıklı olarak bir cisme sürtünme isteği ile kendini göstermektedir. Yine Freud’a göre libido ergenlik evresinden sonra farklı değişiklikler göstermiş, kişiyi karşı cinsle birlikte olmaya yöneltmiştir. Kadınların östrojen erkeklerin ise testesteron hormonlarındaki artış düzeyi libidonun bir etkisi sonucu meydana gelmektedir. Genellikle pek çok insanda gözlemlenen hormon bozuklukları da libidonun azalmasına neden olabilmektedir. Ancak ilaç ve hormon tedavisi ile libidonun istenilen düzeye ulaştırılması mümkündür.

Günlük Yaşamımız Libidoyu Nasıl Etkiler ?


     Libido tamamen cinsellikle ilgili bir kavram gibi görünse de günlük yaşamda bu kavramı besleyen pek çok durum ve olay bulunmaktadır. Kişinin aşırı kızgın ve üzgün olduğu durumlarda libido azalma eğilimde, sevinçli bir haber, heyecan verici bir gelişme gibi durumlarda ise artış halindedir. Depresyon libido düzeyinin üzerinde tamamen etkili olan ve kişiyi cinsel yaşamdan uzaklaştıran bir etmendir. Bu durum bazı insanlarda ters etki de yaratabilmektedir. Cinsel ihtiyacın giderilebilmesi için libidonun artış halinde olması ve kişiyi besleyen durumların kendi yaşamında pozitif eğilimliliği, bu süreçten yeterli verimin alınabilmesine olanak tanımaktadır. Özellikle günümüz toplumlarında üreme ve cinsel yaşam libidonun artış oranındaki düzey ile eş değer ölçüde gerçekleşmektedir. Mavi Balina Kaç Ton

[Toplam:6    Ortalama:2.8/5]

2 YORUMLAR

  1. Formasyon dersleri görüyoruz, bilgim dahilinde konuya bazı ek katkılarda bulunmak isterim. Libido kavramı iki dönemde büyük önem arz ediyor. 3 ile 6 yaş arasındaki çocuklar fallik döneminde artık cinsel kimliğinin ve cinsiyetinin farkına varıyor. Daha sonrasında ergenlik dönemi dediğimiz dönemde libido seviyesi yükselişe geçiyor ve dopamin, serotonin gibi hormonlarda ciddi değişiklikler oluyor. Yani iki dönemde cinsel kaynaklı psikolojik sorunların, kaygı endişe bozukluklarına neden oluyor. Konuda zaten bahsetmişsiniz bu dönemlerden ancak bilimsel adını vermemişsiniz, anal – oral dönemler şeklinde. Yaz dönemlerinde özellikle evrimden ve atalarımızdan dolayı yine artışı oluyor, ama dengelenmesi bir şekilde sağlanıyor. Bu dengenin bozulması ciddi işlevsel problemlemlere yol açıyor. Ailenin çocukluk döneminde tutumu o kişi için tahmin edemeyeceğiniz kadar önemli. Bu arada konusu geçmişken konu ile alâkalı olarak vizyonda olan “Parçalanmış” isimli sinema filmini tüm ziyaretçilerin izlemesini tavsiye ederim.

  2. libodo’nun gerçekten de kişilik ve davranış üzerinde etkili olduğunu düşünüyorum. bunun en basit örneği cinsel arzularımızın arttığı dönemde karşı cinse olan ilgi ve alakamızın da bu düzeyde arttığı. libodo seviyesinin düştüğü dönemlerde de davranışsal olarak ilgi ve alakanın azaldığını düşünüyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here