Louis Pasteur Kimdir?

0
1067

Louis Pasteur Kimdir?

1822 yılında Fransa’da Dole şehrinde doğdu. 1846’da École Normale Supérieure’ün fen bölümünü bitirdi. 1847 yılında fizik ve kimya alanında doktora derecesini aldı. Pasteur, bu dönemlerde izomerlik, kristal yapı ve optik etkinlik konularındaki gözlemleriyle tanınmaya başladı. 1848 yılında Strasbourg Fen bölümü yardımcı kimya profesörü oldu. 1854 yılında Lille Fen Fakültesi’nde kimya profesörlüğüne atandı. Ecole Normale’de kurulmasını istediği araştırma laboratuarının yöneticisi oldu ve 1871 yılında çalışmaya başladı. Bu laboratuarda şarbon, tavuk kolerası ve kuduz gibi virütik hastalıklar bağışıklık mekanizması ve aşı hazırlama teknikleri üzerinde çalıştı.

 

Louis Pasteur KimdirPasteur, Strasbourg Üniversitesindeki mesleği sırasında tanıştığı Marie Laurent ile 29 Mayıs 1849 tarihinde dünya evine girdi. Bakteriyolog olarak görev yaptığı zamanında tıbbın ilerlemesine büyük desteği oldu. Tıp doktoru olmadığından, doktorlardan tepki aldı. Pasteur, tepkilere rağmen çalışmalarına devam etti. Pasteur, bakterilerin olduğuna ve bunların hastalıklara yol açabileceği düşüncesini öne sürdürdü.

Louis Pasteur,28 Eylül 1895 tarihinde Fransa’nın Saint-Cloud şehrinde öldü.Pasteur, mayalanma olayında ve bulaşıcı hastalıklarda mikroorganizmaların etkisi olduğunu ortaya koydu. Kendiliğinden türeme teorisini öldürdü. Bu sayede şarap, bira, süt, meyve suyu gibi mayalanabilirlerin uzun süre bozulmadan saklanabilmelerini sağlayan pastörizasyon isimli konserve deneyinin gelişmesini sağladı. Bu yöntem, sütü 63 °C’de otuz dakika süreyle ısıtmak ve daha sonra sütü hızlı bir biçimde soğuttuktan sonra kapalı ve arınık edilmiş şişelere doldurarak uygulanıyordu. Buna benzer bir yöntem şuan hala UHT adı altında kullanılmaktadır.

Louis Pasteur Kimdir

Pasteur’ün hastalıkların önüne geçilebilmesi için Pierre Paul Émile Roux ile yaptığı çalışmalar sonucunda aşı yöntemi geliştirildi. Pasteur, bu yöntemi tavşanlar üstünde denedi. Daha sonra aşının kuduz hastalığı üstündeki etkisini araştırmak için 11 köpekle deney yaptı. 6 Temmuz 1885 tarihinde kuduz bir köpek tarafından ısırılan 9 yaşındaki Joseph Meister’a kuduz aşısını yaptı.

Louis Pasteur Kimdir?

Bu aşıyı hiç kullanmadan tıbbi doktor olmadığı için Pasteur tereddütte kaldı ve danıştığı kişilerin desteğiyle uygulama kararını aldı. Çocuğun sağlık durumu iyiye gitmeye başladı ve 3 ay sonra olumlu sonuç verdi. Bu başarı sayesinde Pasteur kahraman oldu.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here