Ludwig Van Beethoven Kimdir ?

1
883

Ludwig Van Beethoven Kimdir ?


1 Aralık 1770 yılında Almanya’nın Bonn kentinde doğan Ludwig Van Beethoven, ünlü alman klasik müzik bestecisidir. Aynı zamanda Viyana Klasiği diye adlandırılan müzik türünün de temsilcileri arasında yer almaktadır. Beethoven çalışmaları ile özellikle klasik müzikte romantizm akımının önünü açmıştır.

Beethoven ailesinde Ludwig Van Beethoven haricinde müzik ile ilgilenen tek kişi, kendisi ile aynı ada sahip olan dedesi Ludwig Van Beethoven’dır. Beethoven’ın dedesi ise, Almanya’nın Bonn kentinde orkestra şefliği yapmıştır. Babası ise aynı orkestrada Tenor olarak çalışmıştır. Bununla birlikte biz zamanlar okullarda müzik öğretmeni olarak dersler de vermiştir.

Ludwig Van Beethoven’nun Piyano Eğitimi


Ludwig Van Beethoven 12 Kasım 1767 yılında Maria Magdalena Leym adlı bir kadınla evlenmiştir. Beethoven, piyano çalarak müziğe adım atmıştır. Babasında öğrendiği piyano eğitimi ile ailesine katkı sağlamak için küçük yaşlarda kilisede piyano çalmıştır. Babasının piyano eğitiminde sert ve acımasız olduğu düşünülmektedir.

Beethoven Mozart İle Tanışması


Beethoven, 1787 yılında Mozart ile çalışmak için Viyana’ya gitmiştir. Viyana’da bir süre Mozart ile çalışma fırsatı bulan Beethoven annesinin rahatsızlanması üzerine Bonn’a geri dönmüştür. Annesinin ölümünden sonra 1792 yılında Mozart ile çalışmalarına kaldığı yerden devam etmek için gelen Beethoven burada Mozart’ın ölüm haberini alır. Mozart ile çalışma umudunun ardından Viyana’da klasik müzik bestecisi olan Joseph Haydn ile çalışmaya başladı. Kısa bir süre sonra müzik yeteneği Haydn tarafından keşfedildi ve Haydn her alanda Beethoven’a destek olmaya başladı.

Beethoven Müzik Dünyasına Girişi


Beethoven müzik dünyasında ilk olarak adını piyanist olarak duyurmuştur. Piyanistliğin ardından yaptığı besteler ile 19. yüzyılın son dönemlerine kadar yaşayan bütün sanatçıları etkisi altında bırakmayı başardı.

Beethoven tarafından yazılan toplamda 9 adet senfoni, 5 adet piyano konçertosu, 1 adet keman konçertosu, 1 adet keman, piyano ve çello için yazılan üçlü konçerto, 32 adet piyano sonatı ve bunun dışında birçok eser bulunmaktadır. İlk senfonisini 1800 yılında besteleyen Beethoven, 3. senfonisini Napolyon’a adamıştır. Eroica olan bu senfoniyi Napolyon’a adamasının nedeni ise Napolyon’un Avrupa’ya demokrasi getirmesidir. Ancak, Napolyon kendini İmparator olarak ilan ettikten sonra Beethoven bu adamayı geri çekmiştir. Beethoven tarafından yazılan 9. senfoni ise müzisyenin en bilinen eseri ve Avrupa Birliği marşının en özel senfonisidir.

Beethoven Sağlık Sorunları


Hayatı boyunca sağlık problemleri yaşayan Beethoven, özellikle duyma yetisi üzerine sorunlar ile uğraşmıştır. Öyle ki, 1801 yılında başlayan işitme problemi sürekli büyümeye devam etmiş ve 1817 yılında Beethoven’ın tamamen sağır olmasına neden olmuştur. Ancak sağır olması Beethoven’ın müzik hayatını hiç etkilememiştir. Öyle ki, en çok bilinen eseri 9. senfoniyi sağır olduktan sonra bestelemiştir. Beethoven 1827 yılında siroz hastalığı yüzünden vefat etmiştir.

Beethoven, Türklere olan sevgisi ile bilinen bir müzisyendir.  Osmanlı müziğini benimseyen Beethoven, Mehter Marşı’ndan ilham alarak Türklere Rondo Alla Turca adında bir marş bestelemiştir.

 

Bir sonraki yazımız Nane Limon Nasıl Yapılır  okumanızı tavsiye ederiz

beethoven kimdir
Ludwig Van Beethoven Kimdir
ludwig van beethoven
beethoven 9. senfoni
senfoni
bethoven
beethoven dinle
beethoven hayatı
beethoven 5. senfoni

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 Yorum

  1. mozart tan el almış, ama ders alacak parası olmadığımdam kendi kendini yetiştirmiş dehalardan.nüyük ama mozart kadar değil, ya da belki daha büyük ama bana öyle gelmiyo.
    mozart gibi 35 sene yaşasa idi geriye fazla bişi bırakamayacak idi.ama yine de isterdim ki ikiside 200 yıl yaşasa idi. bilim adamlarinin beethoven’in oldukten hemen sonra kesilen saclarindan cikardiklarina gore kursun zehirlenmesinden dolayi 1827 yilinda 56 yaşinda ölmüş besteci.. sac tellerinde normal bir insaninkinden 100 kat daha fazla kurşun bulunmuş.

    ilk genclik cagında hocalarını umitsizlige duşurmuş. iclerinden bir tanesi “simdiye kadar birsey ogrenemedigi gibi bundan sonra da ogrenemiyecek” demis. mozart, onun bir seyler yaratabilecegine inanan ilk hocasıdır. mozart ne kadar buyuk bir muzik sairi ise, beethoven de o kadar kuvvetli bir muzik filozofudur. beethoven’ı üç beş cümleyle anlatmak mümkün değil. canımız ciğerimiz, çoksesli müziğin devrimci dehası. saraya ve şürekasına asla yüz vermemiş bir yiğit müzik adamı. derdimiz, beethoven’ın, mozart’ın, verdi’nin ve nicelerinin mümtaz eserlerinin efendim okul zillerinde, deterjan reklâmlarında, televizyon cıngıllarında vs. hababam kullanılıp manasının yitmemesi. gerçi, beethoven dede şimdi çıkıp gelse, ben dertlenmiyorum da sana nooluyor evlâdım dese hak verir, hürmetle ellerinden öperim ayrı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here