Maden Mühendisliği Nedir ? Ne Kadar Maaş Alırlar ?

0
3306

Maden Mühendisliği Nedir ?


   Çok önemli bir görev olan hem yer altında hem de yer üstünde maden kaynaklarını, enerjiye dönüştürülebilecek enerji kaynaklarını tespit eden, bu kaynakların işletilmesi için gerekli tesislerin tasarımını en ince ayrıntısına kadar ayarlayan ve işletmesini üstlenen kişiler yetiştiren programın adıdır. Maden mühendisi topoğrafik aletler, dedektörler pusulalar ve haritalar kullanır. Teknolojinin ilerlemesine paralel olarak gelişen bu araçları kullanır.

Maden Mühendisliği Mezunları Hangi Alanda Çalışırlar ?


   Kendi alanında üniversitenin verdiği eğitimi temel alarak bu eğitimlere paralel olarak kendini geliştiren mühendisler şantiyelerde, açık arazilerde yer altı tesislerinde ve büro ortamlarında çalışırlar. Sürekli iletişimde bulundukları diğer mühendisler jeoloji mühendisleri, jeofizik mühendisleri ve teknikerlerdir.

Maden Mühendisliği Maaşı ?


   Çimento fabrikaları, şantiyeler, maden arayan özel şirketler, Türkiye Kömür İşletmeleri, MTA ve demir çelik bakır işletmelerinde çalışabilen maden mühendisi maaşı 3000 liradan başlar. Serbest olarak çalışan maden mühendisleri yeraltı işletmelerinde 7000 lira maaşa kadar ücret alabilirler. Doğal mineralli su sahalarında 8000 ile 10000 lira arasında değişen gelirler elde edebilirler. Büyük projeler hazırladıklarında 25 bin liraya kadar proje başına ücret alabilirler. Maden Mühendisi maaşı özel sektörlerde ortalama 5000 lira civarındadır. Çalışılan alan yeraltı işletmeleri olursa bu ücret 10 bin liraya kadar çıkabilir.

Maden Mühendisliği Kaç Puanla Öğrenci Alır ?


   İ 335-390 puan aralığında madem mühendisliği programına öğrenci almıştır. ODTÜ 2016 yılında LYS sonuçlarına göre MF-4 puan türünden 366-403 puan alan öğrencileri kabul etmiştir. Diğer devlet üniversitelerinde 240 puana kadar alımlar gerçekleşmiştir.

Maden Mühendisliği KPSS Kadroları ?


   2012 yılında 2 kontenjan, 2015 yılında 63 kontenjan 2014 yılında 64 kontenjan açılan maden mühendisliği KPSS taban puanı 72, tavan puanı ise 94 olmuştur.

Maden Mühendisliği DGS Taban Puanları ?


   2 yıllık ön lisans bölümünden mezun olup lisans tamamlamak isteyen MYO öğrencileri için İTÜ maden fakültesi 252 taban puanı ile maden mühendisi almıştır. Diğer devlet üniversitelerinde bu puan 215 puana kadar düşmüştür. Kazanması son derece kolay olan bu mühendislik bölümünü okumak isteyenler matematik ve fen bilimlerinde başarılı olmak ve arazi koşullarında çalışmayı sevmelidir.

[Toplam:6    Ortalama:3.2/5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here